Co by se změnilo vítězstvím Ukrajiny??

myslitel
24.11.2023 07:39
Žádný komentátor, natož politik si netroufl nastínit situaci, když by Ukrajina „utrpěla vítězství“. Komu vyhovuje válečný stav? Jsou-li zjevné důvody k válčení, lze samotný akt se všemi jednotlivými válečnými negativy prohlašovat za válečné zločiny? Je Zelenskyj na ruském seznamu lidí „na odstřel“ hodně vysoko a nebo je vůbec první? (o tom poznámka „pod čarou“)

    Hodně zasvěcení si netroufají (i když nesmělé pokusy už proběhly) případné vítězství Ukrajiny komentovat a tedy ani já – amatér - si netroufám, tak moc domýšlivý nejsem; ovšem myšlenku nezastavíš. Když si pomyslně máme vykolíkovat toto vítězství, je obtížné rozlišit to, jak důležité jsou jednotlivé regiony, neb se svým významem zcela jistě liší. Hned v úvodu bych nechal stranou Krym, neb k němu přišla Ukrajina přes alkoholem prolitou hlavu Chruščova a tato licitace má svou speciální  historii.

   Nevím, co si kdo přestavuje pod pojmem „vítězství“, ale obecně se lze přiklonit k vytlačení ruské armády až na ruské území, tedy i z Donbasu a Luhanska. Všeobecně se ve vojenské terminologii udává, že útočník, aby uspěl, by měl mít ve všech komoditách včetně mužstva cca trojnásobnou převahu. Na tomto bojišti je to ale přesně obráceně, možná ještě hůře. Jistě, také záleží na přesvědčení, na odhodlání až hrdinství, ale to nemůže nahradit stav mužstva a počty zbraňových systémů včetně zásob střeliva.

    A to je ještě potřeba vzít do úvahy o dalším vývoji snahu se vyhnout zabití na frontě, kdy tisíce mladých mužů uteklo před mobilizační povinností za hranice; hlavně do Německa, ale i jinam. Možná k nim dorazilo už cca před rokem vytvořené heslo v amerických kruzích, že „Rusko bude bito do posledního Ukrajince“, což nezní náborově do ucha  případným novým rekrutům do válečné vřavy.

    Myslím, že prezident Zelenskyj má dostatečný přehled o situaci a proto když je od něj slyšet jen propagandistické řeči o vítězství a současně naléhavé žádosti o zvýšení dodávek zbraní, lze jeho počínání – i při odmítání příměří a následného jednání, ale hlavně také jeho nekonání proti otevřené nenávisti vůči ukrajinským občanům ruské národnosti a otevřené propagaci hitlerovského fašismu – označit jinak, než americký slouha a hrobař ukrajinských vojáků i civilistů!

    Vlivem izraelsko – palestinského konfliktu se ukrajinské bojiště poněkud upozadilo, ale to neznamená, že každý další mrtvý má menší důležitost než před rokem. Údajně se Putin vyjádřil, že by válka měla skončit, ale teprve čas ukáže, nakolik to myslel vážně a nebo nakolik to bylo alibistické prohlášení. Ale stále při nedohodě při jednání hrozí stav obecně deklarovaný jako „zamrzlý konflikt“, kdy jsou armády v pohotovosti a pro „zábavu“ jsou občasné přestřelky. Nic převratného po čem bychom měli toužit, ale alespoň by skončilo to nesmyslné masové zabíjení, hlavně z bombardování.

P.S.  Na odstranění Zelenského se názory různí;silný argument, že by to Ukrajince hodně pobouřilo a proti Rusům ještě více naladilo – proti stojí zrůdné a laciné utrácení životů převážně nové generace a v neposlední řadě jeho poklonkování Američanům. Také ale vadí rozpor slov a činů – všude volá po podpoře, i finanční, ale sám ze svého slušného majetku na společnou hromadu nepřispěje. Totéž by měl vyžadovat od ukrajinských oligarchů – a nedělá to.

miroslav kulhavy
Jsem důchodce, který neztratil zájem o dění doma i v zahraničí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.