Divná britská představa o obnově Ukrajiny

Depleted uranium
22.3.2023 17:28
Je příznačné, že česká média, různé analytiky televizních obrazovek a samozřejmě naše politiky nechávají poměrně chladnými věci, které jinde v Evropě i za jejími hranicemi, docela vážně rezonují. Nejnověji v podstatě okrajové informace, natož neexistující vážná diskuse nad záměrem britské vlády dodávat na Ukrajinu střely s ochuzeným uranem.

Ale popořádku. Na počátku tohoto týdne to byla nejprve náměstkyně britského ministra obrany, která médiím sdělila, že Britové kromě tanků Challenger-2 míní vyzbrojovat bojující Ukrajince také protipancéřovými střelami s ochuzeným uranem. Zdůvodněno to bylo lakonicky tím, že tyto náboje jsou velmi účinné v boji se současnými tanky.

Nu což, to asi jsou, ale mají i jiné účinky.

O těchto nábojích Západ tvrdí, že nějak zvlášť radioaktivní nejsou, připouštějí pouze, že jsou toxické a karcinogenní. Rusko o nich v podstatě ovšem mluví, jako o špinavých jaderných zbraních.

Jak je to s nimi skutečně, lze odvodit z případů, kdy ve válečných konfliktech byly tyto inkriminované střely použity. Poprvé byly Američany a jejími spojenci vyzkoušeny v první válce v Iráku v roce 1991, následně v Kosovu v roce 1999, tvrdí se, že v roce 2001 v Afghánistánu a v březnu 2003 opět v Iráku během operace Irácká svoboda.

Jaké to mělo důsledky? První komplexnější šetření o potenciálních vlivech na lidské zdraví a životní prostředí proběhlo po použití ochuzeného uranu během konfliktu v Kosovu. Z oficiálních tvrzení NATO na tuto lokalitu dopadlo něco kolem 80 kg munice s ochuzeným uranem, tedy střel, které obsahovaly plutonium a uran 236. Ukázalo se, že ochuzený uran poškozuje lidské zdraví jednak radiací a také chemickým působením. Děje se tak především při vniknutí úlomků střel do otevřených ran, ale i jen při vdechování prachu v blízkosti zasažené lokality. Chemické působení uranu ohrožuje zejména ledviny, kontaminuje na dlouhou dobu zeminu, rostliny, plodiny i trávu v okolí a tak nelze konzumovat maso a mléko zvířat, která se v oblasti pásla, stejně jako zeleninu a ovoce. Otrávena je i voda, kontaminovány jsou studně. Srbské zdroje uvádějí, že onemocnění rakovinou se v oblastech, které byly nejvíce postiženy bombardováním, zvýšilo o 200% a dodnes má být v oblasti Kosova nepřístupno přes stovku kontaminovaných oblastí.

Nebezpečné jsou ovšem náboje a střely s ochuzeným uranem i pro vojáky, kteří s nimi přicházejí do styku. Vrátíme-li se k Jugoslávii, potom z italských médií zjistíme, že 45 italských příslušníků mezinárodních sil v Kosovu zemřelo po bombardování a dalších 515 bylo nakaženo rakovinou. Stejně na tom byl i blíže neupřesněný počet amerických vojáků, co se účastnili operací v Iráku. Kromě rakoviny, byly evidovány i případy těžce postižených dětí, které se jim narodily po návratu domů.

Co z toho plyne? Pokud skutečně na Ukrajinu poputují střely a náboje s ochuzeným uranem a budou-li v konfliktu použity, potom zemře a těžce se nakazí nejen tisíce lidí, ale obrovské prostory, především ukrajinská černozem, se stanou na dlouhou dobu neobyvatelnými a nevyužitelnými!

Pokud si takto Británie představuje obnovu Ukrajiny, je to představa šílenců. Umocněná tím, že Rusko dalo jasně najevo, že ví jak a že má čím na případné použití těch zbraní odpovědět.

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

1rytir

K problému se po svém vyjádřil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Zamýšlené britské dodávky munice s ochuzeným uranem komentoval slovy: "Členské státy NATO se řídí mezinárodními pravidly a zákony ve všem co dělají na podporu Ukrajiny". Jinými slovy dodávky takových komponentů jménem všech členských zemí Severoatlantické aliance vlastně schvaluje.