Kde jste všichni nevládní ekonomové? Proč mlčíte?

stanjura fiala
3.6.2023 00:03
Mám na mysli ty tisíce absolventů ekonomických škol, kteří šli do světa cca před r. 2015 a dnes by už měli být ve svém oboru na výši. Bylo by dobré, kdyby se odborníci různého zaměření dali dohromady (nemám na mysli pár desítek, ale nejlépe ke stovce členů) a dali na stůl optimistický scénář, jak z toho fialového marasmu ven.

Ano, jistě, vnímám, že byl covid -19, že je válka na Východě, ale dát lidem nadějný scénář je něco více než pouhá čísla. Také vnímám, že mnozí, kteří ekonomii vystudovali, dělají něco jiného, ale pořád tady musí zůstávat velká množina těch, kteří se oboru věnují. Určitě jsou různého politického zaměření, ale přesto – vytvořit klub, spolek, prostě organizaci, kde by na prvním místě nebyly politické hrátky, ale schůdný pevný žebřík ze dna finanční žumpy na slunný povrch.

I kdyby na tom vizualizovaném povrchu bylo pod mrakem, pořád by to bylo stokrát lepší než dýchat koncentrovaný zápach ve Fialově žumpě. Jeho pohunci – Černochová, Lipavský, Rakušan, Bartoš a podobní další z téměř nepojízdné pětikolky, kterým sekunduje svetříková lady v Parlamentu,tedy ta, která právě vylezla z amerického análu - přihazující do toho státního hnoje každý ze svého oboru a pokladník Stanjura to vše ušlapává do st. rozpočtu. Z povzdálí, trochu z vršku do žumpy nahlíží Tchajwanec ze Senátu a jen blahosklonně tleská.

 Myslím si, že současný spolek zvaný NERV je málo; je potřeba minimálně několik více desítek ekonomů různého zaměření a hlavně nezávislých na erární pokladně, kde dřívější politická zkušenost není k zahození. Jistě by bylo dobré, kdyby činnost takové skvadry nezávisle finančně zastřešil (bez jakýchkoli nároků a požadavků na výsledek) někdo s osmimístnou a větší cifrou na kontě.

Zcela jistě by měla být na programu energetika (debilní cenová politika v rámci lipské burzy, emisní povolenky, řešení ČEZu a orientace na jádro), podpora zbylých českých podniků (a odsudek zločinců, kteří vše prodali a nebo dovolili zlikvidovat), řešení vývozu stovek miliard takto zisků do mateřských firem v zahraničí a důsledná kontrola kvality zahraničního zboží (s preferencí českých výrobců), přemrštěné a současnému stavu deficitního rozpočtu neodpovídající požadavky válečnice z ministerstva obrany, atd.

 Netroufám si odhadovat, zda by případně měli sílu na protlačení svých návrhů na pořad jednání současné vlády, ale při zformovaní ozdravného balíčku by bylo jistě lepší vyvolat předčasné volby.

 

 

 

miroslav kulhavy
Jsem důchodce, který neztratil zájem o dění doma i v zahraničí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

1rytir

Podnětný návrh a skvělá výzva ekonomům mimo nainstream...