Moje soukromá drzost: Cyril Höschl řekl jen půl pravdy.

psaci stroj
6.5.2023 21:41
Následující odstavec bych podepsal, ale mluvíme-li o společenské či občanské odvaze, je tu pro ni další měřítko: jistě je podstatné, kde v té společnosti stojím; jsem-li zaměstnanec, student nebo třeba umělec závislý na přízni publika, má odvaha jinou cenu než když jsem soukromý podnikatel nebo zajištěný důchodce.

 Dovolím si citovat z jeho rozhovoru v „Prostoru X“ : V dnešním světě hodnoty, jako je odvaha, statečnost, lidskost a spravedlnost, zůstávají podle Cyrila Höschla neměnné a cenu mají stejnou, jenom mají jinou náplň: „Něco jiného je odvaha třeba válečná, vojenská, něco jiného odvaha občanská a společenská, něco jiného je odvaha třeba nejít s mainstreamem, postavit se mu v otázkách, ve kterých jsou všichni konformní, a najednou zjistíte, že se všichni mýlí, a teď je na vás, abyste řekl, že král je nahý.

Že to vzápětí autor, čerstvě oceněný cenou Arnošta Lustiga, nerozlišil, případně nedal nějaké typické příklady, to je mínus na jinak zajímavém rozhoru. Nechci rozdělovat, kastovat, ale každý si jistě umí představit rozdíl mezi propuštěním ze zaměstnání (doma žena s malými dětmi) a důchodcem, který může na kritiky udělat i dlouhý nos. Oběma hrozí odsudek od mainstreamových médií včele s ČT a i kdyby měl stokrát pravdu – zařazení mezi „provinilce“ šířící desinformace, neřkuli ty proruské, je tak snadné.

Pan profesor chválí pozitivní postoj české společnosti na počátku války, ale zmiňuje, že postupem času ochabuje. Když neuvede řadu negativních zkušeností, nebo alespoň příklady, které na migranty z Ukrajiny vyplavaly na povrch právě s postupem času, je jeho hodnocení povrchní a de facto tou polopravdou. Jen tak namátkou – zdravotní turistika na onkologické zákroky, které doma musí platit, opakované výjezdy pro finanční podporu, i Američany kritizovaná korupce a částečně rozkradená podpora jak od nich, tak i z Evropy, malá angažovanost tamních miliardářů atd., atd.

Vysvětlení profesora pojmu „spravedlivý mír“ na Ukrajině definoval výrokem „neustoupit ani o píď“ a Ukrajinu dostat do hranic před r.2014. Ani půl slovem se nezmínil, co změnám – Krym, Donbas, Luhansko – předcházelo; protiruské akce, vyvolávání nepřátelství, které vyústilo v jazykový zákon a následně 8 let zákeřného zabíjení. Odmítnutí „obyčejného“ míru bez přízviska, tedy zastavení zabíjení vojáků i civilistů je mu málo! Tedy pro mě - opět polopravda.

Vrátíme-li se domů, jsou jeho výroky o demonstracích na Václaváku značně povrchní a pochybnost o ustanovení funkční vlády ČR (v mimořádných volbách), když by se ta Fialova poroučela, je silné podceňování české politické scény.

Bez pochlebování: Cyril Höschl je ve svém oboru psychiatrie na evropské špici, ne-li na té světové, ale dle známého českého „ševče, drž se svého kopyta“ by se neměl pouštět – bez podrobnějšího vysvětlení – na tenký led v podobě hodnocení společenského kvasu včetně demonstrací na Václaváku.

P.S.

Z laického pohledu, když jsem si rozhovor Cyrila Höschla s moderátorem Čestmírem Strakatým opakovaně vyslechl, zdál se mně pan profesor dost unavený; ale třeba je to můj špatný pocit a je to jeho způsob projevu – no, nevím.

 

 

miroslav kulhavy
Jsem důchodce, který neztratil zájem o dění doma i v zahraničí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Nikoliv polopravda, ale celolež!