Sázka na jistotu v Divadle Na Vinohradech

divadlo na vinohradech
9.9.2021 13:47
Včerejší premiéra hry Slaměný klobouk, kterou napsal skvělý francouzský divadelní autor Eugène Labiche ve spolupráci s Marc-Michelem v roce 1851, přinesla krásný zážitek i náročnému divákovi.

V divadelní literatuře je tato hra označována jako vaudeville a její premiéra se uskutečnila v Palais-Royal v Paříži už v roce 1851. Od té doby je tento vaudeville hrán prakticky ve všech divadlech ve Francii, v celé Evropě i v zámoří.

Filmové verze hry zpracovali samozřejmě Francouzi, ale také Britové, Rusové ale i Češi (jen to co vím).

Pro zajímavost, autor E. Labiche byl ve své době, tedy v 19. století jedním z nejúspěšnějších francouzských autorů divadelních her. Vlastně těchto her napsal desítky. Jeho hry jsou vesměs charakteristické nepravděpodobnou až absurdní zápletkou. A postavy děje jsou vykreslovány vtipnými komediálními dialogy. E. Labiche získal jako ceněný autor divadelních her svě doby dokonce od císaře Napoleona III. Řád čestné legie a stal se později i členem Francouzské akademie.

Labicheovy hry v mnohém inspirovaly jiného skvělého francouzského divadelníka Georgese Feydeaua, jehož mnohé hry se také hrají dodnes (Brouk v hlavě). A hrají je nejen francouzská, ale také mj. i česká divadla. 

Labicheova hra Slaměný klobouk je i po 170 letech od svého vzniku neuvěřitelně svěží, byť se odehrává ve zvláštním dobovém prostředí rentiéru, nižší buržoazie a aristokracie. Vinohradské divadlo se jí ujalo v její původní verzi a v novém překladu.

Otevřeně řečeno, včerejší premiéra v Divadle Na Vinohradech byla pro mě nevšedním zážitkem. Vynikající herecké výkony a skvěle vykreslené postavy s jiskrnými dialogy v citlivé divadelní úpravě režiséra Tomáše Töpfera. Zkrátka, hru zvládli vinohradští výtečně. Některé herecké výkony však byly opravdu mimořádné.

 O svém velkém hereckém talentu po covidové pauze opět přesvědčil vynikající Ondřej Brousek. Výtečný výkon podal také Pavel Rímský, coby otec nevěsty, Nonancourt, sužovaný tlačícími botami a také bratrancem nevěsty Heleny, který by rád Helenu odvedl od oltáře bez svatby.

Krásná role se opět naskytla v postavě klamaného manžela Beauperthuise, Václavu Vydrovi. Musím říci, že čím větší hlupáky V. Vydra hraje, tím více rozehrává svůj mimořádný komediální talent. Krásnou postavou je také zcela popletená baronka de Champigny Nadi Konvalinkové. Úžasná byla také modistka Klára, předvádějící nenuceně surfování v přízni mladých pánů.

A zvláštní cenu za herecký výkon by si zasloužil sám v roli alternující ředitel divadla a režisér představení Tomáš Töpfer. Jeho výkon v nevelké roli účetního modistky Kláry, který se absurdně připlete několikrát do cesty svatebčanům, kteří jej omylem považují mj. za starostu města, byl brilantní.

Pokud divák hledá výtečnou zábavu, inteligentní francouzský humor a skvělé české herce, měl by se zajít podívat na představení nové adaptace vaudevillu Slaměný klobouk do Vinohradského divadla. Stojí to za to!

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

luis

Díky za dobrý tip, 23. října jsme se také dobře pobavili. Myslím že mnohé osvědčené v kultuře si našlo své cesty, covidu navzdory.