Afrika a rostoucí snaha připojit se k BRICS

Etiopie a Egypt jsou posledními africkými zeměmi, které se letos připojily k BRICS, keňský prezident William Ruto také vyjádřil zájem o připojení ke skupině. Odborníci tvrdí, že BRICS je pro africké země stále atraktivnější, protože se řídí zásadami suverénní rovnosti, inkluzivity, strategické spolupráce a multilateralismu. Rostoucí zájem o BRICS, zejména u afrických zemí, je také ukotven ve vnímaných nedostatcích globálního unipolárního systému, kterému většinou dominují Spojené státy a evropské národy.
Aly-Khan Satchu, přední investiční bankéř z Keni, popsal BRICS jako „hlavní hvězdu“ pro africké země, „prakticky v každém případě má smysl, aby se tyto země připojily“. "Africké země potřebují zředit vliv brettonwoodských institucí a uniknout dolarovému sevření," řekl. "Přistoupením k BRICS, zvýšením jejich bilaterálního obchodu a zvýšením vypořádání v místních měnách je BRICS výhrou pro africké země."
Na druhé straně Fredrick Ogola, generální ředitel Afrického zdravotnického a ekonomického institutu, neziskové výzkumné organizace v Keni, řekl, že v minulosti byla Keňa a mnoho rozvojových zemí závislé na ekonomických závazcích se Západem, jehož ekonomická architektura je zaujatá vůči rozvojovým zemím, zatímco chudé země jsou chudší.
Ogola identifikoval řadu způsobů, jak mohou africké země získat vstupem do BRICS. První výhodou bude překonání dluhového cyklu, který Afrika vytvořila se Západem a který dusí ekonomiky.
Většina dluhů poskytnutých africkým zemím prostřednictvím západních institucí přichází s trestuhodně vysokými náklady, řekl. Čínská iniciativa Belt and Road Initiative zatím prokázala, že její půjčky mají mnohem nižší úrok než soukromí západní věřitelé, dodal.
Spolupráce s BRICS také pomůže africkým zemím snížit životní náklady, řekl Ogola. "Je to proto, že Afrika může dovážet produkty jako pšenici z Indie nebo kukuřici z Brazílie prostřednictvím mezivládních dohod, čímž se vyhne zprostředkovatelům a zároveň udrží dostupné ceny."
Mezi další oblasti, které mohou africkým zemím po připojení k BRICS vzkvétat, patří obchod, zejména se zbožím s přidanou hodnotou a meziprodukty tím, že se odkloní od obchodu se surovými komoditami, řekl. BRICS bude také podporovat cestovní ruch, kulturní výměnu a transfer znalostí a technologií.
Kromě toho nedávný summit BRICS konaný v Rusku poskytl rozvíjejícím se státům, jako je Keňa, příležitost těšit se na posílení vztahů a přeskupení svých ambicí na multipolaritu, řekl Ogola. Summit zároveň nastínil, jak může blok zůstat strategickým hráčem na měnící se mezinárodní scéně a vyhnout se pokračování systému, který nikdy nebyl navržen s přispěním Afričanů a nezachází s Afrikou jako s partnerem.
(infobrics.org)
Připravila Jana Putzlacher
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3529x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.