Si a Asad oznamují strategické partnerství mezi Čínou a Sýrií

global times 23
23.9.2023 19:10
Čínský prezident Si Ťin-pching a syrský prezident Bašár al-Asad v pátek společně oznámili vytvoření strategického partnerství mezi Čínou a Sýrií. Oba vůdci se setkali v Chang-čou před zahájením 19. Asijských her, téměř dvě desetiletí po Asadově poslední návštěvě Číny v roce 2004. Návštěvě se věnuje čínský portál Global Times v redakčním textu.

Odborníci považují tento krok za velmi významný, protože výrazně podpoří zlepšení živobytí Syřanů, které Západ dlouho ignoroval.

V Chang-čou byl v pátek Assad viděn se svou ženou na návštěvě chrámu Lingyin, jednoho z největších buddhistických chrámů v Číně. Jejich překvapivá návštěva byla vřele přijata místními turisty a vyvolala vzrušené diskuze na čínských sociálních sítích.

Na videích, která se široce šíří na Weibo, bylo vidět, jak si Assad a jeho manželka potřásají rukama a vyměňují si objetí s návštěvníky se širokými úsměvy na tvářích, což prostřednictvím konkrétních činů ukazuje, že různé kultury a civilizace se mohou vzájemně respektovat a hladce spolu komunikovat, uvedli analytici.

Při setkání s Asadem Si Ťin-pching řekl, že Sýrie je jednou z prvních arabských zemí, které navázaly diplomatické vztahy s Čínskou lidovou republikou, a je jednou ze zemí, které spolupodpořily rezoluci o obnovení zákonného místa Čínské lidové republiky ve Spojených národech.

Během 67 let od navázání diplomatických styků mezi oběma zeměmi obstály vztahy mezi Čínou a Sýrií ve zkoušce změn mezinárodní situace a jejich přátelství postupem času sílilo, řekl.

Ustavení strategického partnerství bude důležitým milníkem v historii bilaterálních vazeb, poznamenal Si Ťin-pching. 

Zhu Yongbiao, ředitel Centra pro afghánská studia na univerzitě v Lanzhou, řekl v pátek Global Times, že navázání partnerství má velký praktický význam pro obě strany a nabízí obrovský potenciál pro budoucí rozvoj. Má také symbolický význam, protože přichází v době, kdy se Sýrie zmítá v dlouhodobých nepokojích, zejména na pozadí amerických sankcí.

Pro Sýrii je navázání partnerství s Čínou výstupem z její diplomatické izolace, což poukazuje na selhání USA a jejich spojenců ve snaze svrhnout vládu Asada, poznamenal Zhu. 

Zároveň to odráželo strategickou autonomii čínské diplomacie navzdory jednostranné jurisdikci USA, řekl expert. 

Během setkání mezi oběma hlavami států Si Ťin-pching zdůraznil, že Čína bude nadále pevně podporovat Sýrii v otázkách týkajících se jejích hlavních zájmů a hlavních zájmů, spolupracovat se Sýrií na ochraně společných zájmů rozvojových zemí a podporovat Sýrii v oponování zahraničnímu vměšování a odmítat unilateralismus a šikana a ochrana národní nezávislosti, suverenity a územní celistvosti.

Čína podporuje Sýrii při provádění rekonstrukce, posilování budování kapacit pro boj proti terorismu a prosazování politického urovnání syrské otázky podle principu „Syřan vedený, Syřan vlastněný“, řekl Si.

Čína také podporuje Sýrii ve zlepšování jejích vztahů s dalšími arabskými zeměmi a hraje větší roli v mezinárodních a regionálních záležitostech, dodal.

Uprostřed zrychleného trendu usmíření na Blízkém východě byla Sýrie znovu přijata do Arabské ligy poté, co byla před 12 lety suspendována.

Návštěva se uskutečnila šest měsíců poté, co se díky dohodě zprostředkované Čínou dohodli dlouholetí regionální rivalové Saúdská Arábie a Írán na obnovení diplomatických vztahů. Čína se nyní stává jednou z hrstky zemí mimo Blízký východ, které Asad navštívil od roku 2011, uvedla média.

Schůzka Si a Asada je cenným pilířem podpory pro zlepšení života syrského lidu v procesu poválečné rekonstrukce a hospodářské obnovy, poznamenal Zhu. 

"Během poslední dekády byly životy obyčejných Syřanů těžce zasaženy a jejich neutěšenou situaci Západ záměrně ignoroval. Naproti tomu Čína poskytla diplomatickou a ekonomickou podporu a poskytla Sýrii slibné vyhlídky na posílení spolupráce," uvedl expert.

V lednu 2022 se Sýrie připojila k čínské iniciativě Pás a stezka. Si v pátek řekl Asadovi, že Čína je ochotna posílit spolupráci v rámci iniciativy se Sýrií a také zvýšit dovoz vysoce kvalitních zemědělských produktů ze Sýrie.

Asad řekl Si Ťin-pchingovi, že Sýrie upřímně oceňuje čínskou vládu za její cennou podporu syrskému lidu a rozhodně se staví proti jakémukoli vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Sýrie je připravena být pro Čínu dlouhodobým přítelem a partnerem, dodal.

Po schůzce byly obě hlavy států svědky podepsání řady dohod o spolupráci, včetně společné výstavby Iniciativy pásu a stezky, výměn hospodářského rozvoje a technologické spolupráce.

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.