Jiří Paroubek: Smrtelné křeče Pirátské strany

piráti vlajka
24.9.2024 12:38
Pirátská strana dnes připomíná někdejší Věci veřejné v posledním tažení.

Velitelé strany podali korporativně demisi na své funkce ve vedení a nikdo toho neželí po debaklu ve volbách do zastupitelstev krajů, ve kterých Piráti získali pouhopouhé tři mandáty a stali se de facto marginální stranou na politické mapě země.

Přitom je zajímavé, že v průzkumech veřejného mínění tzv. renomovaných agentur, které jsou čím dál cinknutější, Piráti vycházejí velmi dobře. V podstatě na úrovni stran jako je STAN či TOP 09. Je to sice hra malých čísel u obou jmenovaných vládních stran, ale nějakou existenci v krajských zastupitelstvech to těmto   stranám zajišťuje. Ne sice nějakou famózní, ale tu a tam při nedostatku mandátů na vytvoření hejtmanské většiny v zastupitelstvu se může jedna i druhá strana hodit.

Piráti se nehodí k ničemu. Jsou jen vítězi cinknutých průzkumů veřejného mínění. A také favority vesměs mladých novinářských kádrů, žurnalistů mainstreamových médií, kteří Pirátům fandí. Možná proto, že Piráti si teď ve svých předsmrtných křečích prosazují legalizaci konopí. Kdo by si nechtěl jointa vykouřit zcela legálně, že? I když s tímto „důležitým“ bodem agendy přišel Bartoš za premiérem Fialou, nepočítá s tím, že by zbytek vládní koalice ztratil úplně rozum. Když nic jiného, tak to ostatním vládním stranám nic nepřinese, spíše to způsobí další ztráty hlasů.

Pokud jde o problematiku bydlení, Bartoš tvrdošíjně trvá na v podstatě jednorázové akci, mající za cíl vytření očí zejména mladým lidem před volbami. I kdyby oněch 8 mld. úvěrových peněz z Bruselu doputovalo v příštím roce na výstavbu komunálních bytů do státního rozpočtu, nedojde v něm  ani k položení základního kamene jediného z bytových domů, které by mohly být z těchto evropských peněz placeny. Prostě jen marketingový tah. To je tak jediné, čeho jsou Piráti schopni. Tedy tam, kde mají ve vládní administrativě či na pražské radnici (pražská doprava – náměstek Hřib) hlavní slovo. Jsou to prostě klohňové a poltiičtí kutilové bez jakékoliv erudice a schopností. Je zajímavé, že se mezi mladými lidmi, kteří této podivné straně odevzdávali v předchozích letech s nadšením hlasy, nejsou schopni jim odborně pomoct.

Musím znovu opakovat to, co jsem sdělil v médiích už mnohokrát. Tři roky je v archivu Poslanecké sněmovny deponován návrh zákona o financování komunální bytové výstavby. Ten na můj popud s vědomím tehdejšího předsedy ČSSD Hamáčka  zpracoval známý expert této strany na bydlení JUDr. Ivan Přikryl. Zhruba rok si přehazovali tento návrh jako horkou bramboru na ministerstvu pro místní rozvoj. Zřejmě proto, že ministerští úředníci nebyli tak úplně nadšeni z toho, že s tak sofistikovaným a důležitým návrhem   nepřišli první. Kdyby se jeli podívat do Velké Británie nebo do Rakouska (a totéž platí pro ministra Bartoše a jeho náměstka odpovědného na MMR za bytovou výstavbu), pochopili by výhody takového návrhu.

Podle tohoto návrhu je možné zahájit, jakmile bude schválen, což se v minulém volebním období ve sněmovně nezdařilo (uvízl ve druhém čtení), kontinuální výstavbu bytových domů na pozemcích obcí prostřednictvím neziskových společností. Tyto společnosti by si braly úvěry od bank za účelem bytové výstavby. Stát by vyhlásil program, který by umožnil získat neziskovým společnostem úvěry s co nejnižší úrokovou měrou a anuita úvěrů by byla splácena z přijatého nájemného. Obec, která by do projektu vstoupila tím, že by poskytla neziskové společnosti pozemek na bytovou výstavbu zdarma, by rozdělovala byty lidem, kteří by byli potřební. Tedy učitelům, lékařům, zdravotníkům, policistům atd. takto by se dalo postavit každoročně třeba 10 tisíc bytů.

Za tři roky neudělal ministr Bartoš a jeho družina na MMR, pokud jde o řešení bytové problematiky, vůbec nic. Teď začíná šturmovat. Ale je to pouze snaha zastírající skutečnost, že neudělal nic a že z toho ani nic nebude. Ostatně, pokud český stát osm miliard korun na výstavbu bytových domů, tak při průměrné ceně jednoho bytu (počítám alespoň s dvoupokojovými byty) 3 miliony korun, nebude postaveno ani 3 tisíce bytů. Takže na každý ze 14 krajů by vycházelo v průměru necelých 200 nových bytů.

Tedy až někdy za dva až tři roky, až se celá věc podaří zúřadovat ministerstvům a dalším navazujícím úřadům, až se vysoutěží zhotovitelé staveb a až se bytové domy postaví.

 

P.S. Těsně poté, co jsem zveřejnil tento svůj článek, ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Bartoš  byl premiérem Fialou pro kolosální neschopnost vyhozen z vlády. Je to spravedlivý konec naprostého neschopy, politického blábolila a lenocha, který není ničeho schopen. Je dobře, že k 30. 9. skončí a jak lze předpokládat, skončí s ním ve vládě i celá Pirátská strana. Tipnul bych si to odhadnout v poměru 60:40, že ve stranickém referendu, kterého se zúčastní pár stovek zoufalců – členů Pirátské strany, tato strana „slavně“ odejde z koalice středem do úplného zapomnění…

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.