Biden v debatě s Trumpem neuspěl, nedalo se na to koukat

debata youtube
28.6.2024 08:40
Americký prezident Joe Biden v televizní debatě s Donaldem Trumpem na CNN spíše potvrdil obavy, že jeho 81 let je na něm příliš vidět a už by se neměl ucházet o další čtyřleté funkční období.

První prezidentská debata mezi Joe Bidenem a Donaldem Trumpem dopadla tristně, americký prezident působil dojmem, že se v tom ztrácí, zatímco jeho vyzyvatel bezstarostně míchal realitu s fikcí. Kdo to opravdu sledoval, trpěl, bylo to mučení diváků. Pokud jde o to, jak to ovlivní listopadové prezidentské volby, Trumpovo vítězství se zdá být jisté.

Původní plán Bidenova štábu zřejmě spočíval v tom, že oni to navrhnou a Trump to odmítne. Proto byl stanoven termín dokonce ještě předtím, než proběhly nominační konference obou stran. Z výsledku jsou však Demokraté zoufalí a množí se úvahy, zda nesáhnout po někom mladším.

Biden sám se snažil tohle riziko odvrátit poznámkou, že „tenhle chlap je o tři roky mladší a mnohem méně kompetentní“. Byl to pokus o využití slavného debatního triku Ronalda Reagana před volbami roku 1980, když na pohrdlivou poznámku o tom, že je příliš starý, odpověděl, že on sám nehodlá zneužívat toho, že jeho oponent je příliš mladý a nezkušený. 

Trump se vyhýbal debatám o klimatické krizi a podobných tématech, které zajímají politiky, ale nezajímají lidi, a soustředil se na tlak inflace, pokles kupní síly, nezvládanou migraci a zločinnost, kterou sebou přináší. Biden se do toho zamotával. Napřed řekl, že na začátku jeho funkčního období inflace nebyla, ale byla vysoká nezaměstnanost, Když se podařilo nezaměstnanost srazit, inflace logicky začala stoupat.

Pohled na historická data však ukazuje, že nezaměstnanost vylétla v dubnu 2020 kvůli vrcholícímu covidu, ale předtím byla dole a inflace taky. Současná inflace je tedy navíc. Biden se přitom snažil oživit podporu černošských voličů, kteří se přesouvají k Trumpovi, a tak do výčtu svých ekonomických úspěchů přihodil i sdělení, že se snažil usnadnit černošským rodinám získat hypotéku a koupit si nemovitost.

„Když pak budou pravidelně splácet, bude se jim dařit dobře,“ uzavřel to Biden úvahou, která je postavena na hlavu. Správně by bylo - když se jim bude dařit dobře, budou splácet. Což se však neděje. Cena nemovitostí navíc prudce stoupla, takže jsou stále nedostupnější. Federální rezervy mají obavu z prasknutí další realitní bubliny, a proto provedly test odolnosti bank proti nemovitostní krizi. Zatím by to prý banky ustály.

Pozoruhodné bylo taky Bidenovo sdělení, že se mu podařilo zabít (kill) Medicair. Pohotová tlumočnice na českých CNN Prima News to přeložila jako „opravit“.

Nejdůraznější argument Donalda Trumpa však spočíval v tom, že v prvních třech letech jeho vlády byl mír a ekonomika rostla. Biden oponoval, že se dařilo jen nejbohatším, kteří mohli využít Trumpova snižování daní a že výsledkem bylo historicky nejvyšší zadluženost USA. Na ten mír však odpověď neměl. A s tou zadlužeností si mohou podat ruce.

Podrobnosti o této pasáži přináší Bloomberg:

„Měli jsme ekonomiku, která byla ve volném pádu. Pandemie byla špatně zvládnutá," řekl Biden, když hovořil o výsledcích bývalého prezidenta. „Museli jsme se pokusit dát věci znovu dohromady, a přesně to jsme začali dělat."

Trump obhajoval své daňové škrty, jejichž platnost vyprší příští rok, a tvrdil, že připravily půdu pro rozmach akciového trhu. "Dal jsem vám největší snížení daní v historii. Dal jsem vám také největší snížení regulace v historii," prohlásil v této souvislosti.

Dolar se během výměny názorů kandidátů posunul výše vůči hlavním měnám, oslabilo mexické peso a japonský jen. Ukazatel Bloomberg pro zelenou bankovku vystoupil na letošní nová maxima.

„Měny reagují na americkou prezidentskou debatu," uvedla Carol Kongová, stratég Commonwealth Bank of Australia. „Podle dosavadních reakcí si trhy myslí, že prezident Trump v debatě vítězí. Na závěry je však ještě brzy."

Během výměny názorů na ekonomiku Biden uvedl, že za jeho prezidentství bylo vytvořeno 15 000 pracovních míst, namísto 15 milionů, nebo že někteří senioři mají nyní roční limit na ceny léků z vlastní kapsy 200 dolarů namísto 2 000 dolarů. Nesprávně uvedl, že někteří bohatí Američané jsou bilionáři.

"Není vybaven pro funkci prezidenta. Vy to víte a já to vím," poznamenal jednu chvíli Trump.

 

 

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.