Neomalený zásah agentury STEM/MARK do volební kampaně

stem logo png
11.4.2024 10:41
To, že s politickým a mediálním mainstreamem spojené agentury pro výzkum veřejného mínění produkují průzkumy veřejného mínění, které jsou poněkud mimo realitu, je vcelku známá věc.

Tyto agentury se snaží prostě řečeno formovat veřejné mínění tak, jak by si to současní mocipáni přáli. A třeba i jejich zahraniční přátelé. Viděli jsme to, konec konců, na sousedním Slovensku, kde prakticky všechny agentury pro výzkum veřejného mínění, tzv. renomované agentury pro výzkum veřejného mínění, předpovídali:

  1. Velmi těsný výsledek prezidentských voleb
  2. Pouze jedna agentura z několika se odvážila předpovídat těsnévítězství Petera Pellegriniho v prezidentské volbě. 

Na Slovensku se nicméně stal opak toho, co předpokládali a přáli  si loutkovodiči v zákulisí. Podařilo se doslova vzbudit 10% občanů, kteří se v I. kole prezidentské volby nezúčastnili. Nemám k dispozici úplné sociologické průzkumy, ale podle mých informací to byli z velké části důchodci, kteří se polekali, co by nastalo, kdyby se vláda Roberta Fica neustále potácela v latentní anebo skutečné krizi při svých sporech s případným prezidentem Korčokem.

Nyní agentura STEM/MARK před  pár dny naprosto neomaleně zveřejnila průzkum veřejného mínění mj.k volbám do EP,  řekněme neúplný průzkum. V příloze č. 3 tohoto průzkumu se agentura zabývá známostí kandidátů, resp. lídrů kandidátek stran do Evropských voleb. Na základě svých  zjištění agentura vyhlásila, že nejznámějšími kandidáty, tedy lídry kandidátek, jsou Danuše Nerudová a Lubomír Zaorálek.

Nerad píšu o sobě, ale domnívám se, že pokud by agentura STEM/MARK měřila známost mé osoby, coby lídra kandidátky ČSSD do evropských voleb ve veřejnosti,. došla by nejspíše k vyšším číslům nežli u Zaorálka s Nerudovou. Otevřeně řečeno, já si myslím, že agentura STEM/MARK tato čísla k dispozici má, ale protože vyšla „příliš dobře“, resp. pro zájmy loutkovodičů v zákulisí velmi špatně, nezveřejnila je.

To je hrubý zásah do volební kampaně, neboť neposkytnutí kompletní informace voličům nelze nazvat jinak, než manipulací s veřejným míněním. Agentura STEM/MARK přitom ve svém průzkumu uvádí známost kandidátů, kteří nemají velkou šanci se svými volebními seskupeními či stranami v evropských volbách uspět. Neobstojí tedy ani případné tvrzení, že agentura STEM/MARK forsírovala ve svém průzkumu jen parlamentní strany, resp. jejich lídry.

Tento zásah agentury STEM/MARK lze poměrně snadno odčinit zveřejněním celého průzkumu, který agentura uskutečnila, pokud jde o známost volebních lídrů z 30 kandidátek, které kandidují do Evropského parlamentu. A pokud takovéto výsledky výzkumu nemá, aby zdůvodnila, proč vlastně vyřadila z výzkumu lídra kandidátky, který je s největší pravděpodobností nejznámější ze všech kandidujících představitelů stran. Jako bývalý předseda vláda a předseda druhdy nejsilnější politické strany ČSSD, si myslím, že tento můj názor je oprávněný. A může být lehce potvrzen nebo vyvrácen agenturou STEM/MARK a jejím průzkumem provedeným na toto téma.

  Jiří Paroubek

 

 

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.