Proč ne euro a proč vůbec ne teď?!

euro mince
16.2.2024 14:01
Každá zájmová skupina si dnes celkem snadno, přes „své novináře" či "své šéfy redakcí“ některých manstreamových médií může dopřát vyjádření jakýchkoliv svých názorů a zájmů v rámci tzv. svobody slova.

Ovšem s tím, že opačné názory, které nevyhovují „velkým klukům“,  tedy velkým podnikatelským skupinám, se v mainstremových médiích nepřipouští.

A tak dnes většina mainstreamových médií v podstatě bezuzdně horuje pro rychlé přijetí eura. Prý je to náš závazek (nepopírám, že jsme se k tomu opravdu, ale bez časového limitu, kdysi zavázali). A že ausgerechnet teď je ta správná doba.

Životní úroveň občanů v posledních dvou letech v důsledku pádící inflace klesla o čtvrtinu, možná "jen" o pětinu. A pokud by došlo k zavedení eura, byla by to další příležitost, jak ožebračit široké vrstvy českého obyvatelstva. Velké oligopoly by při převedení cen z korun na eura zaokrouhlovaly při přepočtu na eura ceny směrem nahoru. Tak, jak to dělaly všude jinde. Tak, jak jsme to ostatně zažili u „našich“ oligopolů v posledních dvou letech, kdy zvyšovaly nestydatě ceny a přispěly tím ke snížení životní úrovně lidí.

Britský týdeník The Economist před pár dny zveřejnil informaci, kterou já říkám už léta. A sice, že česká koruna ve vztahu k dolaru a euru je silně podhodnocená. The Economist propočítal, že v tzv. Bic Mac Indexu je koruna vůči dolaru podhodnocena téměř o pětinu. Je otázka, do jaké míry se na tomto podhodnocení české měny podílelo rozhodnutí Singerova vedení ČNB v roce 2013. Tehdy ČNB pod Singerovým vedením využila mezidobí v závěru roku 2013, kdy se střídaly vlády, odcházela chaotická Nečasova vláda a ještě nenastoupila vláda Sobotkova, a vyhlásila tzv. kurzový závazek. Tento „závazek“ znamenal, že po několik let ČNB intervencemi proti koruně uměle oslabovala kurz naší národní měny vůči euru tak, aby se držel v poměru 1 : 27. I když pravicoví ekonomové, mezi něž Singer nepochybně patří, často sní o volné hře tržních sil, v tomto případě nepochopitelně přistoupili k reglementaci měny. Rotačky se vesele točily a během několika let vytočily, na základě Singerova rozhodnutí, přes dva biliony korun, za které byla nakoupena eura, aniž byla v plném rozsahu kryta výkonností ekonomiky. Byl jsem jeden z mála, který tuto nesmyslnou politiku ČNB tehdy kritizoval. To tehdejší premiér Sobotka byl dovlečen svými poradci do budovy ČNB a tam  Singerovo vedení ČNB naopak otevřeně podpořil.

Dnes sklízíme trpké plody tohoto rozhodnutí ČNB. Dodnes jsou na finančních trzích sta miliony korun, za které byla postupně v letech 2013 – 2017) Českou národní bankou nakoupena eura a tyto sta miliardy korun se toulají někde po finančních trzích. Přispívají tak dnes k oslabování kurzu české koruny.

Pokud by tato nesmyslná politiky umělého oslabování koruny nebyla prováděna, jsem přesvědčen, že by se dnes kurz koruny vůči euru mohl pohybovat v poměru okolo 1 : 20. Pak by bylo možné o záměně koruny za euro reálně uvažovat.

Střádalové by nepřišli o část svých úspor, které mají uloženy v bankách. Lidé by nebyli okradeni na svých mzdách a důchodech. A ceny by byly přepočteny, ne v loupeživém kurzu, který v současné době zažíváme.

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.