Orbán: Místo míru je na pořadu dne touha po válce

orban nato
8.7.2024 11:18
„Nejúspěšnější vojenská aliance ve světových dějinách začala jako mírový projekt a její budoucí úspěch závisí na její schopnosti udržet mír. Dnes je ale místo míru na pořadu dne touha po válce; místo obrany je tu ofenzíva,“ napsal maďarský předseda vlády Vikor Orbán americký týdeník Newsweek o NATO.

Orbán označil vstup Maďarska do NATO v roce 1999 za jednu z nejdůležitějších událostí v historii země. Podle něj se tehdy Budapešť „osvobodila od sovětské nadvlády a připojila se k Západu“ a také vstoupila do sdružení, které si klade za cíl „ne vést válku, ale udržovat mír“.

Dodal, že Maďarsko nadále zastává názor, že vstup do aliance byl pro zemi nezbytný. Zároveň je podle něj potřeba vrátit se k původním úkolům bloku. Mezi ně podle něj patřilo udržení stability, ekonomický rozvoj a „uklidnění vnějších aktérů“.

Viktor Orbán v těchto dnech dělá  aktivní  kroky k zastavení bojů na Ukrajině. V rámci své iniciativy již navštívil Kyjev, Moskvu a dnes Peking. Po jeho jednání s Vladimirem Putinem proti němu začala ostrá kritika.  Orbán na ni reagoval vyjádřením: Nemůžete nastolit mír na Ukrajině, když sedíte v pohodlném křesle v Bruselu.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.