Si Ťin-pching: Nezapomeneme útok NATO na ambasádu v Bělehradě

cina belehrad novinari
7.5.2024 13:11
Čínský prezident Si Ťin-pching v článku pro srbský deník Politika, který byl zveřejněn před jeho dnes zahájenou návštěvou Srbska, napsal, že Čína nikdy nezapomene na letecký útok NATO na čínskou ambasádu v Bělehradě v roce 1999.

„Před 25 lety NATO bombardovalo čínské velvyslanectví v Jugoslávii a zabilo tři čínské novináře – paní Shao Yunhuan, pana Xu Xinghu a jeho manželku Zhu Ying. Na to nesmíme nikdy zapomenout. Čínský lid si cení míru, ale nikdy nedovolíme, aby se tak tragický příběh opakoval,“ napsal prezident Si. Čínsko-srbské přátelství zpečetěné krví podle něj zůstane ve společné paměti národů obou zemí.

Státní návštěva Si Ťin-pchinga v Srbsku se uskuteční ve dnech 7. až 8. května a jak uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, stane se „důležitým milníkem ve zlepšování a obnově čínsko-srbských vztahů“.

Očekává se, že Si Ťin-pching a srbský prezident Aleksandar Vučić budou diskutovat o mezinárodní a regionální situaci, zlepšení úrovně čínsko-srbských vztahů a také načrtnou směr rozvoje vztahů mezi oběma zeměmi.

 

Foto: Portréty novinářů zabitých při bombardování budovy čínského velvyslanectví v Bělehradu 7. května 1999

 

 

 

 

 

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.