Ve Lvově chtějí pomník válečného zločince Šuchevyče

"Členové pracovní skupiny vyjádřili svůj názor a podpořili skutečnost, že Lvov by měl mít takový památník," řekl Jevhen Bojko, který má tyto záležitosti na starosti v městské radě ve Lvově. Architektonické oddělení lvovské městské rady má za necelé dva týdny prostudovat všechny detaily projektu, následně budou projednány podrobné podmínky.
Letos v květnu ukrajinští vojáci ze Lvova a Lvovské oblasti zaslali městu výzvu k postavení pomníku Šuchevyče. Svou výzvu zopakovali 14. října, v den, kdy si Ukrajina připomíná Den vzniku UPA. Při této příležitosti také požadovali jeho umístění na Hasynově náměstí. To nese jeho jméno od roku 2013. Dodejme, že Hasyna během diskuse v rámci Organizace ukrajinských nacionalistů podpořil politiku genocidy neukrajinského obyvatelstva.
Samotný Roman Šuchevyč se podle některých dokumentů podílal v roce 1941, kdy byl spoluvelitelem praporu nechvalně proslulého praporu Nachtigal, na bestiálním pogromu Židů ve Lvově, při kterém zemřelo několik tisíc lidí.
Jako zajímavost připojme, že v roce 1939 měl Lvov, v té době třetí největší polské město, 334 tisíc obyvatel, z toho 170 tisíc Poláků, 105 tisíc Židů a 53 tisíc Ukrajinců. V poválečném období se Lvov stal součástí sovětské Ukrajiny a demografická struktura se zásadně změnila ve prospěch Ukrajinců. V době vzniku Ukrajiny tak ve městě na počátku tisíciletí žilo již 640 tisíc Ukrajinců, 64 tisíc Rusů, 6400 Poláků a pouhých 1900 Židů.
Foto: Šuchevyč v německé uniformě.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.