Co je pravým důvodem Zelenského „turismus“ po Evropě?

zelenskyy 23
8.7.2023 07:10
Určitě to nebude jen demonstrace osobní odvahy, když by jistě byl pro mnohé rusofilní dobrým úlovkem. Rovněž to nebude jen poděkování za podporu a žádost o další dodávky, i když se o totéž m.j. v Bulharsku pohádal s prezidentem přímo na tiskovce.

    U plánování jeho programu jsem nebyl, ale troufám si odhadovat, že na prvním místě byla dotazovna na postoj jednotlivých států ke vstupu Ukrajiny do NATO a také do EU a případný termín! Osobní rozhovor je o 100% lepší než žhavení telefonních linek.

    Jinak to pojal pisálek z Reflexu pan Martin Bartkovský, když Zelenského cestování vyhodnotil jako „pohlavek chcimírům“. Ve svých debilních vývodech pokračoval jako např. V této válce jsou civilisté každý den zabíjeni, mučeni a znásilňováni na pokyn Vladimira Putina.“ nebo „Návštěva prezidenta Zelenského je také potřebným vzkazem všem chcimírům, tedy lidem, kteří by nejraději odzbrojili Ukrajinu a nechali ji bezbrannou na milost Rusku.“ a třeba také „Česká republika chrání Volodymyra Zelenského a posmívá se bezbrannosti Ruska.“ 

   Když to vezmu popořadě: Putin takový pokyn, který je hodně pod jeho úroveň, určitě nevydal; vkládat do úst „chcimírům“ takový blábol je průhledná svinská zaujatost, neb příměří či mír se vyjednává mezi dvěma u stolu a ne odzbrojením jedné strany; a nakonec mluvit za ČR z pozice pisálka je nemístně hloupé a posmívání se bezbrannosti Ruska je hloupé na druhou – posmívají se nejčastěji pětiletí a na takovou úroveň Martin Bartkovský klesl; ten pohlavek by si zasloužil sám.

    Reflex se občas „blýskne“ takovým výtvorem a skoro bych se mohl domnívat, že toto mizerné dílko zapomněli označit ještě mizernějším rádoby satirickým označením „Divoký kačer“, kde vymýšlí hovadiny na politiky a myslí si, že jsou vtipní – četl jsem jich pár a jsou jen trapní.

    Vrátím-li se k Zelenskému, i bez války má doma problémů až nad hlavu; tam je potřebný a ne courat po Evropě. Lobovat pro vstup do NATO a i do EU musí nejdříve doma, kde je potřeba splnit podmínky vstupu – a na 1. místě je to neskutečně rozbujelá korupce! Vždyť i ti největší dodavatelé zbrojního i týlového materiálu (USA) připouštějí, že dost velká část pomoci se korupčně ztratí!

    Řada vojenských expertů se (opatrně) vyjadřuje ke konfliktu s tím, že je jen velmi malá pravděpodobnost vojenské vítězství jedné, či druhé strany. Vzápětí se objevuje jedno z nejhorších hodnocení: opotřebovací válka. Souběžně s tím je zřejmé, že platí nepsaný zákaz se jakkoli rozepisovat o možné příčině vzniku autonomních uskupení Donbas a Luhansko a ještě větší závora je na osmileté působení různých uskupení s výsledkem více jak čtrnácti tisíc obětí včetně dětí právě tam, vzdor dohodám Minsk1 a Minsk2.

    Při současné rétorice mnohých zúčastněných je velmi nepravděpodobné zastavení bojů, tedy zastavení toho nesmyslného zabíjení. Z různých náznaků v diskusích k tématu jsem si poskládal případné řešení: je potřeba, aby mezi dva soupeře vstoupila třetí síla – mezinárodní neutrální jednotky evropského původu. Příměří by mělo vyústit (neb to by byl hlavní důvod zastavení zabíjení) v přísně kontrolované referendum na Donbase a Luhansku, popřípadě ještě opakovat i na Krymu, to vše dle obecného práva na sebeurčení.

     Vím, zatím nereálné, ale je potřeba o něčem takovém začít mluvit a musí to být někdo třetí; z kuchyně soupeřících by to bylo podezřelé. Patronaci nad celým procesem by mohla převzít třeba Indie.

    Nelíbí se mně válečná rétorika od obou aktérů a hlavně nikde nevidím, byť alespoň malá, zadní dvířka na změnu politiky. Asi bude muset nejprve nastat personální „zemětřesení“, aby se ledy hnuly. Už aby začalo svítat.

P.S.

Nebudu první, kdo zvedá prst nad vstupem Ukrajiny do NATO; pro všechny případné aktéry je to vstupenka do první řady světového divadla, kde dávají vždy aktuální díla a toto je nazvané „JADERNÁ VÁLKA“.

 

 

miroslav kulhavy
Jsem důchodce, který neztratil zájem o dění doma i v zahraničí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

JiB

To už tak je, pane Kulhavý, že se politici zpravidla rozhodnou pro správné řešení až po té, kdy vyčerpají všechna špatná a poslední, které jim zbude, je to správné. Viz třebas odchod zemí NATO z Afghanistánu. Tehdy jim to trvalo dvacet let...

A na nás řadových občanech je, abychom je svým tlakem přimněli, aby k tomu správnému rozhodnutí dospěli co nejříve. Je však zapotřebí směrovat své úsilí správným směrem a na správné osoby.

miroslav kulhavy

V mnohém máte pravdu, ale v mnohém si ani neprotiřečíme. USA nemilují Ukrajinu, ale oslabení Ruska je proiritou; navíc odstřihli Evropu a nacpali sem břidličný plyn. Ovšem čekat, že někdo z aktérů a nebo i USA přijde s návrhem na zastavení bojů je bláhové a to i kdyby někdo z nich po tom toužil. Proto by měla zásadní iniciativa vzejít od silného neutrálního hráče. Samozřejmě nikdo z nás není prorokem - budoucnost ukáže.

JiB

"Při současné rétorice mnohých zúčastněných je velmi nepravděpodobné zastavení bojů, tedy zastavení toho nesmyslného zabíjení. Z různých náznaků v diskusích k tématu jsem si poskládal případné řešení: je potřeba, aby mezi dva soupeře vstoupila třetí síla – mezinárodní neutrální jednotky evropského původu. Příměří by mělo vyústit (neb to by byl hlavní důvod zastavení zabíjení) v přísně kontrolované referendum na Donbase a Luhansku, popřípadě ještě opakovat i na Krymu, to vše dle obecného práva na sebeurčení.

     Vím, zatím nereálné, ale je potřeba o něčem takovém začít mluvit a musí to být někdo třetí; z kuchyně soupeřících by to bylo podezřelé. Patronaci nad celým procesem by mohla převzít třeba Indie."

Já si zase myslím, že válka na Ukrajině skončí až to bude výhodné pro USA a nebo ve chvíli kdy se země v jejich područí vzepřou. Ani na jedno to zatím nevypadá. Aktivity nezúčastněných zemí, jako třebas Vámi zmiňované Indie, na tom nic nezmění. Je zaptřebí vnímat skutečné příčiny této války a ne jen mediální simulakrum. Nebo jste ještě nezaznamenal, že o ukončení této války se intenzivně jenalo již v dubnu 2022, že ukrajinští vyjednavači s ruskými dojednali podmínky, ale pak na nátlak Anglosasů od dohody ustoupili?!  A to nemluvě o tom, že k ní vůbec nemuselo dojít. Viz osmileté neplnění Minských dohod ze strany Ukrajiny, realizace státního převratu na UA (tzv. Majdan) a ostentativní odmítnutí ruských bezpečnostních požadavků z konce r. 2021, kdy byla poslední čance této válce zabránit. Jenže USA více vyhovoval tento scénař...

PS: tímto netvrdím, že by se mi ruský způsob řešení jejich bezpečnostních hrozeb zamlouval a už vůbec je neschvaluji, ale jde-li nám o ukončení války, pak je zapotřebí vnímat její skutečné příčiny a zaměřit se na jejich odstranění. Blouznění o  tom, že by Indie a spol mohla dojednat mezi UA a RF mírové řešení je naivní nesmysl mířící nejen mimo mísu ale i mimo onu místnost. Jestli vám jde o mír, je potřeba přesměrovat tlak správným směrem a hledat spojence tam, kde rozumí podstatě příčin a kde se již nebojí je nahlas prezentovat. Jako třebas u maďarského premiéra, bulharského prezidenta, slovenského Fica a pod., než bude pozdě.