Drzost a neschopnost Pirátů nezná mezí
Je to nehorázné, že to říká představitel strany, která vládla po tři roky na MMR, tedy na ministerstvu, odpovědném mimo jiné za bytovou politiku, a neudělala v tomto směru vůbec nic. Tedy, kromě velikých řečí. Výsledek legislativní iniciativy v oblasti bytové politiky je Bartoše a spol. za 3 roky jedna velká nula. Tedy úplná nula. Bláboly o tom, že do státního rozpočtu na rok 2025 nebylo zahrnuto 8 miliard korun na bytovou výstavbu, prostě neobstojí. Tak především 8 miliard korun, pokud z nich budeme chtít financovat výstavbu nájemních bytů, tak by to pochopitelně bylo dobře.
Ale řekněme si otevřeně, že je to jen kapka v moři. K tomu, aby se podařilo srazit ceny nově stavěných bytů, anebo alespoň zakonzervovat na dnešní neuvěřitelné vysoké úrovni, by musela být bytová výstavba levných komunálních bytů v příštích letech zcela masivní. Tedy v počtech desetitisíců stavěných bytů. Piráti se svými požadavky na 8 miliard korun na tento účel, alokovanými ve státním rozpočtu na rok 2025, při průměrné výši pořizovacích nákladů na jeden byt cca 2,5 milionu korun, by z uvedené částky postavili cca 3200 bytů. Když to vydělím čtrnácti, dostanu se zhruba na 230 bytů na jeden kraj. A protože by se jednalo o čerpání peněz z úvěru, budou se muset tyto peníze Evropské unii jednou vrátit....
Přitom ve sněmovním archivu existuje návrh zákona k financování komunální bytové výstavby, zpracovaný před 4 lety odborníky ČSSD, jenž je možné prakticky okamžitě použít. A který řeší výstavbu bytů bez zatížení státního rozpočtu.
Je to v principu jednoduché řešení podobné systému, který je použit ve Velké Británii. Neziskové bytové společnosti, které ustaví ve smyslu tohoto zákona obce, dostanou od obce pozemek na výstavbu bytového domu zdarma a půjčí si úvěr na výstavbu od komerční banky. Stát pochopitelně může poskytnout bankám záruku, což sníží úrokovou míru úvěru od bank. Z úvěru nezisková společnost postaví bytový dům. A o obsazení bytů rozhodně příslušná obec a anuitní splátky po 10 či 20 let platnosti úvěrové smlouvy, by se splácely z přijatého nájemného. Takto to alespoň funguje ve Velké Británii. Podle mého názoru, by se takto mohlo ročně postavit nejméně cca 10 tisíc levných komunálních bytů.
Bývalý ministr a předseda Pirátů Bartoš tento návrh zákona, který v závěru volebního období nebyl z důvodu časové tísně schválen, naprosto ignoroval. Snažil jsem se ho na tento dokument upozornit, ale bezvýsledně. Bartoš projevil jako vždy kolosální neschopnost. A nyní jeho bývalý pohůnek, předseda klubu poslanců Michálek hovoří o tom, že vláda v tomto směru neudělala nic. Je to pravda jen z části, pro věc udržitelného bydlení, které je nezbytné především pro mladé rodiny, které chtějí mít děti, neudělal vůbec nic bývalý ministr Bartoš a jeho ministerstvo. A nyní mají piráti drzost napadáním vlády tuto svou neschopnost ještě zakrývat.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1428x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.