Izraelci ve vězeních sexuálně zneužívají palestinské děti

israel palestinske deti
23.6.2026 17:19
Ve zprávě zveřejněné v úterý představila Nezávislá mezinárodní vyšetřovací komise OSN pro okupovaná palestinská území výsledky svého výzkumu situace dětí v pásmu Gazy od začátku války v říjnu 2023. Zpráva odhaduje, že přibližně 30 procent úmrtí ve válce tvořili nezletilí.

„Důkazy naznačují, že izraelské bezpečnostní síly úmyslně útočily na palestinské děti a zabíjely je,“ uvedl předseda komise Srinivasan Muralidhar, kterého citovala Al Jazeera. „I po příměří z října 2025 jsou děti nadále zabíjeny a vážně zraněny a Izrael nadále ignoruje příměří a ochranu, na kterou mají palestinské děti nárok podle mezinárodního práva,“ konstatoval také.

Zpráva zjistila, že palestinské děti jsou v izraelských věznicích   mučeny a čelí dalším závažným formám zneužívání, včetně sexuálního vykořisťování.

Více než polovina palestinských dětí držených v izraelských věznicích na konci loňského roku tam byla držena bez obvinění nebo soudu, informovala v březnu palestinská organizace pro lidská práva Defense for Children International-Palestine (DCIP).

Zpráva uvádí, že Izrael ohrožuje děti i nepřímo. Izraelské útoky např. na porodnická centra během války v Gaze přímo ohrožovaly reprodukční budoucnost Palestinců a přežití novorozenců, což vedlo ke zvýšené míře potratů, vrozených vad a trvalých zdravotních rizik.

Nezávislá mezinárodní vyšetřovací komise OSN pro okupované palestinské území byla zřízena 27. května 2021 během zvláštního zasedání Rady OSN pro lidská práva. Jejím účelem je vyšetřovat údajná porušení mezinárodního práva a zkoumat „základní příčiny“ konfliktu mezi Izraelem a Palestinou.

Ve své zprávě ze září 2025 komise dospěla k závěru, že existují rozumné důvody k tomu, aby Izrael byl shledán vinným z genocidy Palestinců v pásmu Gazy.

 



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.