Julian Assange je na svobodě!

assange odlet wikileaks
25.6.2024 03:11
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange byl z rozhodnutí Nejvyššího soudu v Londýně propuštěn z britské věznice Belmarsh, kde byl vězněn od roku 2019. Věznici s nejvyšší ostrahou opustil ráno 24. června a odpoledne na letišti Stansted nastoupil do letadla a odletěl z Velké Británie, uvedla zpráva WikiLeaks na sociální síti X. Podle dostupných informací je na cestě do rodné Austrálie.

 Očekává se, že 26. června soud na Severních Marianách (území USA ve východní části Tichého oceánu poblíž Filipín) rozhodne o trestu odnětí svobody pro Assange v délce 62 měsíců (pět let a dva měsíce), což je doba, kterou strávil za mřížemi v Londýně. S odvoláním na soudní dokumenty uvedla CNN, že bylo dosaženo předběžné dohody, aby se Assange přiznal k jednomu z 18 obvinění a výměnou za propuštění. CNN zjistila, že zástupci amerického ministerstva spravedlnosti a FBI se postavili proti jakékoli dohodě, ve které by Assange nemusel přiznat vinu.

V USA je Assange obviněn ze špionáže kvůli zveřejnění oficiálních dokumentů USA o válkách v Afghánistánu a Iráku a diplomatických depeší v letech 2010-2011. Za tato obvinění mu hrozilo až 175 let vězení, vinu nepřiznal.

Od roku 2012 do roku 2019 byl zakladatel WikiLeaks na ekvádorské ambasádě v Londýně. Když Ekvádor zrušil Assangeovo právo na politický azyl, byl zatčen britskou policií a poslán do vězení. Místní soud povolil jeho vydání do Spojených států v dubnu 2022, ale obhajoba podala odvolání. Loni v březnu Nejvyšší soud v Londýně rozhodl, že Assange nebude okamžitě vydán do USA a letos v květnu se přiklonil na jeho stranu.  Assangeův zdravotní stav se v době pronásledování a nyní zejména ve vězení velmi zhoršil.

Případ Juliana Assange ukázal na selektivní přístup v oblasti lidských práv. Naprostá většina jejich jinak horlivých ochránců k pronásledování mlčela. Ukazuje to na fakt, že tato oblast je některými lidmi pouze zneužívána.

 Připojme ještě reakci amerického novináře Tuckera Carlsona, který napsal: Dobrý muž je konečně volný!

 

 

 

Foto. J. Assaange odlétá z Velké Británie, zdroj WikiLeaks 

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.