Orbán o cestě na jednání s Putinem

orban moskva
5.7.2024 12:16
"Nemůžete nastolit mír na Ukrajině, když sedíte v pohodlném křesle v Bruselu," napsal maďarský předseda vlády Viktor Orbán ve svém mikroblogu na sociální síti X před odletem do Moskvy na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„I když rotující předsednictví EU nemá mandát vyjednávat jménem EU, nemůžeme sedět a čekat, až válka zázračně skončí. Budeme sloužit jako důležitý nástroj pro první kroky k míru. To je přesně naše mírová mise," uvedl Orbán v nepochybné reakci na poměrně hysterickou reakci vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borrella. Ten prohlásil: „Orbán nedostal od Rady EU mandát k návštěvě Moskvy. Postoj EU vylučuje oficiální kontakty mezi EU a prezidentem Putinem . Maďarský premiér tedy EU v žádné podobě nezastupuje.“

Viktor Orbán také ve vysílání maďarské rozhlasové stanice Kossuth Rádió vyjádřil skeptický postoj ke studiím evropského veřejného mínění o Ukrajině a označil je za „manipulativní“. „Můžete číst všechny druhy výzkumů, ale poté, co se Evropa rozhodla zapojit do této války na straně Ukrajiny, je součástí války také mluvení o válce a výzkum války. To znamená, že oni (orgány EU) manipulovali. Těmto studiím mám velké potíže uvěřit, protože jsou obvykle záměrně ovlivňovány,“ tvrdí.

„Pokud pošleme peníze z Bruselu na Ukrajinu, na frontu, jaký tam bude ekonomický růst? Jak se vzpamatujeme z této zoufalé situace v oblasti evropské armády, pokud peníze nenasměrujeme do evropské ekonomiky, ale někam jinam?“ uvedl Orbán s odkazem na mínění evropské veřejnosti.

 

 

Foto: V. Orbán po příletu do Moskvy. Zveřejněno na jeho mikroblogu na síti X. 

 

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.