Polsko: Růst negativních postojů k Ukrajincům

„Jak hodnotíte přítomnost Ukrajinců v Polsku, včetně: jak se začleňují do společnosti, jak ovlivňují trh práce?“ zněla jedna z otázek průzkumu. V roce 2023 dokonce 64,4 procenta. dotázaných hodnotililo přítomnost Ukrajinců kladně. Negativní názor vyjádřilo 29,5 procent. Letos v lednu pozitivní postoje k Ukrajincům v Polsku klesly o 9,1 procentního bodu, na 55,3 procenta. Naopak počet respondentů s negativním postojem se zvýšil o 3,5 procenta na 33 procentních bodů. Každý třetí Polák se tedy k přítomnosti Ukrajinců v Polsku vyjadřuje negativně.
Zajímavé jsou výrazné změny postoje u pravicových voličů. Zatímco v roce 2023 72 procent voličů Sjednocené pravice (s dominantní stranou Právo a spravedlnost) mělo k Ukrajincům kladný vztah a jen 20 procent negativní, v roce 2025 deklarovalo negativní postoj k Ukrajincům v Polsku 53 procent dotázaných voliči současné opozice (Právo a spravedlnost a Konfederace). Procento kladných hodnocení kleslo na 46 procent.
Příčin změny postoje Poláků je více. Patří mezi ně i často poněkud smělé vystupování ukrajinských uprchlíků na veřejnosti, které je provázeno zpěvem nacionalistických písní, které Poláci vnímají jako banderovské. Na mnoha místech Polska se také objevila ukrajinská nacionalistická symbolika. Roli také sehrává postoj Kyjeva k exhumaci obětí ukrajinské genocidy Poláků zejména na Volyni v roce 1943. Negativní postoje ovlivňují také majetkové poměry některých uprchlíků, projevující se viditelně třeba luxusními automobily, a jejich arogantní chování. S Ukrajinci je také spojován růst kriminality v poslední době.
Foto: Zpívání banderovských písní na hlavním krakovském náměstí přijala většina Poláků jako provokaci.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.