V Rumunsku hledají cestu proti vládní totalitě

Pokud obě kandidatury schválí Ústřední volební předsednictvo, jeden z nich podle obou kandidátů svou kandidaturu stáhne. Kdo to bude, neupřesnili. Zároveň zdůraznili, že současnou volební komisi nepovažují za ústavní a demokratickou strukturu.
"Musíme se vrátit do normálního života a uspořádat druhé kolo." Poté, co se my, předsedové dvou suverénních stran, setkáme s panem Călinem Georgescuem, vám budeme moci říci, jaký je plán. S jeho souhlasem podnikneme nezbytné kroky vpřed,“ řekl Simion.
Gavrilăová ze své strany apelovala na Georgescovy voliče, kteří vedli v prvním kole prezidentských voleb, které byly v roce 2024 zrušeny: "Potřebujeme, abyste byli s námi."
„Musíme dát tomuto suverénnímu hnutí každou šanci. Buďte s námi, bez vás to nezvládneme. Jednoduše reprezentujeme to, co jste, a žijete. Půjdeme až do konce, jak jsme vám, rumunskému lidu, slíbili,“ řekla Gavrilăová.
Uzávěrka přihlášek je 15. března. Do té doby musí každý z nich nasbírat 200 tisíc podpisů.
Připomeňme, že 11. března Ústavní soud Rumunska potvrdil rozhodnutí Ústředního volebního úřadu odmítnout kandidaturu Călina Georgesca kvůli jeho „antidemokratickým a extremistickým postojům“. Bukurešť a Brusel ve skutečnosti vyděsila skutečnost, že prezidentem Rumunska by se mohl stát suverénní politik, který otevřeně kritizuje NATO, EU a vojenskou pomoc Ukrajině. Za tuto pozici byl označen za „agenta Moskvy“ a bylo zahájeno několik trestních případů za „ohrožení národní bezpečnosti“.
Diana Sosoacă , vůdkyně rumunské opoziční strany SOS Romania , která loni také nesměla kandidovat ve volbách, po znemožnění kandidatury Georgesca napsala otevřený dopis americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi , v němž prohlásila „praktické zrušení demokracie v Rumunsku“ a varovala před důsledky pro EU a NATO.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.