Bomba v Rumunsku…
Současný Západ pro mnohé připomíná skanzen netolerance, proukrajinského válečného šílenství kursu, nedemokratického rozhodovacího procesu v Evropské unii, zcela potlačujícího 1/3 demokraticky zvolených poslanců v rámci tzv. cordonu sanitaire a neumožňujícího diskutovat například o smysluplnosti tzv. zeleného údělu či funkčnosti samotné organizace EU.
Proto jakákoliv rebelská vzpoura proti zavedeným pořádkům je jako déšť přinášející život.
Západ snad největší vzpouru a návrat ke svobodě už zažil v amerických prezidentských volbách, kde zvítězil nejvýznamnější kritik současného liberálního západního systému Donald Trump, který i přes své chyby rozhodně je jedničkou v realističtějším přístupu k problémům.
Narušení oné zatuchlosti a ztrnulosti jakoukoliv rebelií (byť třebas i diskutabilní) bez ohledu na to, zda přichází z leva či z prava je proto krajně žádoucí.
Je to změna a změna je život.
Tato potřeba změny čeká i na Evropskou unii.
Po rebelovi Viktoru Orbánovi a nám blízkému Robertu Ficovi se objevila jiskřička naděje na dalšího rebela v pro nás vzdáleném Rumunsku, které doposud působilo jako pevná hráz proti spolupráci s Ruskem, pro trvalou proukrajinskou podporu a euroatlantickou jednotu.
Călin Georgescu, tzv. krajně pravicová hvězda, vyhrál šokujícím způsobem 1. kolo prezidentských voleb v Rumunsku. Muž, který miluje Rusko a pokládá Putina za velkého vlastence, kritik Evropské unie.
Sám se nezúčastnil ani jedné z velkých televizních debat a ani nepatří k žádné politické straně.
V sázce je, jak uvádí polekaní mainstreamoví redaktoři Politico.eu správcovství klíčového člena západní aliance v kritické době. Ukrajina a její spojenci se drží proti silám ruského prezidenta Vladimira Putina, vědomi si toho, že Donald Trump se v lednu ujme úřadu ve Spojených státech, a zavázal se, že do jednoho dne ukončí válku.
Až dosud hrálo Rumunsko podpůrnou roli v podpoře Západu pro Ukrajinu, když otevřelo přístav Constanţa jako životně důležitou cestu pro přepravu ukrajinského vývozu obilí a posílání vojenských zásob. Válka také zvýšila strategický význam základny v Černém moři Mihail Kogălniceanu, která se má stát největší v NATO.
Ale vše by se mohlo změnit, pokud se Georgescu ujme vedení. Podobně jako například Francouz Jordan Bardella (připomínám, že jde o předsedu Národního shromáždění a předsedu Patriotů pro Evropu, začleňujícího i ANO)získal masovou sledovanost na sociálních sítích, kde zahájil kampaň na prezidenta. A je rovněž králem Tik toku a má přes 3 miliónu sledovatelů.
Mainstreamová média ho přirozeně nenávidí, zejména když vyzval k ukončení války na Ukrajině s tím, že prezident Volodymyr Zelenskyj je pro jeho zemi špatný. A konstatoval, že americký obranný systém proti balistickým raketám umístěný na vojenské základně Deveselu v jižním Rumunsku je věcí národní „hanby“, argumentoval Georgescu, a podporuje konflikt.
Revoluci z roku 1989, která ukončila desetiletí komunistické vlády, popsal jako státní převrat, který Západ použil ke krádeži rumunských zdrojů, a tvrdí, že země je nyní zotročena Západem.
Zkrátka vtipný chlapík, rebel, se kterým nemusíte souhlasit, ale proti únavné a strnulé rétorice monotónní „demokracie“ podle Fialova a Pavlova mustru by jeho zvolení prezidentem rozhodně Evropu oživilo.
Jak to dopadne ve 2. kole za 14 dní se ještě uvidí.
Foto: Călin Georgescu
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2450x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.