Gruzínský premiér obvinil Saakašviliho ze zrady

saakašvili deti.jpg
29.9.2024 13:53
Za necelý měsíc se budou v Gruzii konat parlamentní volby. V případě vítězství tzv. Národního hnutí, spojeného s bývalým prezidentem Saakašvilim, podle představitelů Gruzínského snu hrozí zemi zatažení do války s Ruskem po boku Ukrajiny. V takové souvislosti vládní strana připomíná události z roku 2008, kdy Saakašviliho režim zahájil proti Jižní Osetii válečnou operaci s krycím názvem Čisté pole. Důsledkem potom byla ztráta nejen Jižní Osetie, ale i Abcházie, které vyhlásily nezávislost na Tbilisi. Tématu se samozřejmě věnují i sdělovací prostředky.

Režim odsouzeného a vykonávajícího trest exprezidenta Michaila Saakašviliho zahájil válku v srpnu 2008, řekl novinářům předseda gruzínské vlády Irakli Kobachidze. Politická rada vládnoucí strany Gruzínský sen vydala v srpnu 2024 prohlášení, že Saakašviliho dobrodružné činy v srpnu 2008 byly prováděny na rozkaz ze zahraničí a jako dobře naplánovaná zrada, za kterou by bývalé gruzínské úřady měly být potrestány podle zákona.

Premiér poznamenal, že předchozí úřady podepsaly rezoluci Rady Evropy, která uvádí, že Gruzie zahájila válku, a poté následoval odvetný útok z Ruska. Kobachidze přitom označil jednání tehdejší vládnoucí strany Jednotné národní hnutí za protistátní čin.

Podle premiéra, pokud teoreticky předpokládáme, že se kolektivní „Národní hnutí“ vrátí k moci, pak garantuje, že za týden otevřou v Gruzii „druhou frontu“. Jako Národní hnutí dnešní vláda označuje nejen „Spojené národní hnutí“, ale také strany politiků, kteří se od něho.

Švýcarská diplomatka Heidi Tagliavini, která dříve vedla mezinárodní komisi pod záštitou Evropské unie pro vyšetřování okolností války v roce 2008, v rozhovoru z 9. srpna 2024 poznamenala, že i po mnoha letech považuje závěr komise za správný. Dokument uvádí, že bombardování Cchinvali, hlavního města Jižní Osetie, gruzínskými jednotkami, bylo počátkem rozsáhlého ozbrojeného konfliktu. Právě ono dalo Rusku právní základ pro vyslání jednotek, aby osvobodily mírové jednotky SNS.

Rezoluce PACE z října 2008 uvedla, že „ostřelování Cchinvali gruzínskými jednotkami, které začalo bez varování 7. srpna 2008, vedlo k novému kolu eskalace, konkrétně k otevřené vojenské akci v plném rozsahu“.

Rezoluce také uvádí, že „použití těžkých zbraní a kazetové munice, které představují vážné nebezpečí pro civilní obyvatelstvo, představovalo nepřiměřené použití vojenské síly ze strany Gruzie, byť na jejím území, a jako takové je porušením mezinárodního práva a závazků Gruzie vyřešit tento konflikt mírovými prostředky.

V tomto ohledu považuje Gruzínský sen za nutné postavit bývalé vedení země před soud.

Mnoho představitelů Národního hnutí na nejvyšší, střední i nižší úrovni již bylo odsouzeno za různé oficiální zločiny. Týká se to také tyranského exprezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho, který byl zadržen na podzim roku 2021 poté, co se tajně vrátil do Gruzie.

Po nástupu Gruzínského snu k moci v roce 2012 si svůj trest odseděl například šéf ministerstva vnitra Vano Merabišvili a exstarosta Tbilisi Gigi Ugulava. Exministr obrany David Kezerašvili a exministr spravedlnosti Zurab Adeišvili se před vyšetřováním skrývají.

Oficiální Tbilisi ztratilo kontrolu nad regionem Jižní Osetie a Abcházií na počátku 90. let a po konfliktu v srpnu 2008 Rusko jednostranně uznalo nezávislost těchto území.

Během ozbrojeného konfliktu v srpnu 2008 bylo na gruzínské straně zabito více než 400 lidí a desítky tisíc obyvatel regionu Cchinvali byly vnitřně vysídleny.

Poté, co Rusko uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie, Tbilisi přerušilo diplomatické styky s Moskvou a na legislativní úrovni prohlásilo konfliktní zóny za okupovaná území.

Představitelé nové gruzínské vlády, která se dostala k moci po volbách v říjnu 2012, označili normalizaci vztahů s Ruskou federací za jednu z hlavních zahraničněpolitických priorit, nikoli však na úkor principu územní celistvosti země.

 

Foto: Saakašvili zneužíval pro válečnou propagandu i děti.

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.