Šéf opozice“ chce podporu soudu; jak malé.

23.6.2026 14:37
Z vystupování prezidenta Petra Pavla je zřejmé, že stojí z větší části v řadách opozice a proto není žádná záruka, že by v Ankaře hájil a vysvětloval postoj současné vlády.

    Pokud se Ústavní soud přidrží suché litery z Ústavy a rozhodne ve prospěch prezidenta, což se obecně předpokládá, měl by ve svém výkladu rozhodnutí předestřít postup, jak bude možné orgánu NATO deklarovat postoj vlády, která je po dluzích Fialovy vlády ve výdajích na zbrojení v tíživé situaci, ale s určitým řešením, které chce na jednání v Ankaře vysvětlit.

       Nelze předpokládat, že to vysvětlení bude mít na programu „náčelník opozice“, zvláště při druhé skutečnosti, že zahraniční politiku udává ze zákona právě vláda. Nabízí se švejkovské řešení, že českou delegaci povede tedy prezident, ale který bude mít bobříka mlčení a konkrétní jednání bude na předsedovi vlády. Ale osobně si však myslím, že by to prezident nestrávil.

     Tím nosným problémem, na který nemá prezident koule, je změna struktury zbraňového potencionálu a to konkrétně v cílovém zaměření. Není prioritou nakupovat takové zbraně, které jsou svým zaměřením vhodné pro zahraniční mise, což bylo dříve obecně pro NATO poplatné, ale v současné situaci je na prvním místě obrana státu jako takového. Je-li však pravda to, co jsem se nedávno dočetl, že pro provoz stíhaček F 35 je nutný speciální kód od USA, bez kterého je provoz omezený a možná i nemožný, tak to ty stíhačky si může paní Černochová „naložit do octa“( ale hlavně vrátit do rozpočtu ty stovky miliard).

       Zde lze pro větší přehlednost připomenout, že prezident se nedávno vyjádřil pro „spojené státy evropské“ – což je federace. Lze se domnívat, že by i tam směřoval strukturu a zaměření naší armády. A to v žádném případě není v záměru současné vlády; jak má tedy zastupovat stát navenek, když má takové chimérní představy.

     Pokud se bude respektovat rozhodnutí Ústavního soudu, bude mít Pavel jedno sedadlo ve vládním speciálu, ale nebude s ním konverzovat ani“ tácek od letušky“. Na to musí být hodně hroší kůže. A bude na Babišovi a spol, aby dali sešlosti v Ankaře na vědomí, že bláboly prezidenta nejsou postojem českého státu, respektive vlády.

   

miroslav kulhavy
Jsem důchodce, který neztratil zájem o dění doma i v zahraničí.
Klíčová slova: NATO, prezident, vláda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.