Slovník pro život - takový, jaký je: Dopady
Abychom mohli hovořit o homonymu, musely by různé významy téhož slova být předurčeny tím, že slovo má pro jiný význam též jiný slovní základ. Srovnejme kupř. toto: "panický strach" má za základ slovo panika, kdežto "panický stud" značí, že panic je typicky stydlivý. [politicky korektní upozornění: v době kdy vznikly tyto pojmy, nebyla ještě jiná pohlaví než muž a žena, "vědecky" prokázána; dnes by to patrně vypadalo takto: 47:strach versusu 67:stud; Uznáte, že jazykozpytný rozbor se s tímto materiálem a s mými prostředky provést nedá a odkazuji proto na Akademii věd ]
Oproti tomu je naše slovníkové heslo "dopad" či "dopady" sice slovo s více významy (slovo vícevýznamové čili polysémní), ale lze snadno dovodit, že význam jednoho slova je pouze přenesen z prapůvodního významu tohoto slova.
Prostě něco někam, obvykle na něco či na někoho dopadne - třeba raketa. Ale tím to v tomto případě nekončí. Samotný dopad (ve významovém smyslu "dokončit pád" vyslané (třebas)rakety, ať již je dosaženo zásahu místa cíle či nikoliv), vyvolává zpravidla nějaké další "dopady". A to ve smyslu následků dopadu či chcete-li ve smyslu vlivu dopadu čehokoliv na vše, co od tohoto okamžiku následuje.
Z jazykového hlediska je jedno, zda jde o následky ve formě nevratných či vratných změn, nebo jde o následky změny stavu místa před dopadem, popř. zda po dopadu dochází k přímým či nepřímým vlivům na řadu dalších věcí i procesů. Je prostě zřejmé, že dopady ve smyslu následků jednoho dopadu odvodily svůj nový význam z původního slova dopad, který původně automaticky vyjadřoval vlastní dopad jako přímý následek pohybu padajícího (ať již samovolně či záměrně vyslaného tělesa - třeba ona raketa), potažmo jako zprostředkovaný následek rozhodnutí člověka vyslat třeba raketu.
Malý příklad z jiného soudku:
"...Kromě kráteru, který vznikl po dopadu asteroidu Chicxulub před asi 66 miliony let v Mexickém zálivu, pocítil téměř celý svět dopady (v tomto smyslu přímé i nepřímé následky samotného dopadu asteroidu) této katastrofy, která nejspíš přešla v poslední známé masové vymírání na přelomu druhohor a třetihor...."
Myslím, že nyní jsou základní významy slova dopad či dopady, jasné. Přejděme k tomu, v jakých významech a nakolik správně je dnešní média užívají. Ukážeme si, že se nelze divit, kolik nedorozumění mezi lidmi vzniká nesprávným používáním slova dopady nepoučenými lidmi. A také, jakých dalších významů nechtěně nabývá toto slovo v podvědomí lidí, takříkajíc proti záměru jazykových diletantů. Zásadní nedostatek vidím v tom, že běžná zpráva užije sousloví: "střela dopadla...." - a po zmínce o přímých škodách končí analýza (analýza dopadů chybí zcela) a okamžitě pokračuje hledání džina v lahvi. Při každém džinovi vezme obvykle další láhev za své.
Z aktuálního praktického života se nám nabízejí mediálně propíraná povolení USA i dalších evropských států k takovému použití jejich raket, aby jejich dopad byl na území Ruska a na opačné straně následné rozhodnutí Ruska použít svoje rakety tak aby dopadly z místa bezpečného startu mimo dosah amerických raket na kterékoliv zvolené místo na Ukrajině, potažmo jinde v Evropě.
Malá technická poznámka: Analýza dopadu (Impact Analysis) patří po léta k základní výbavě každé zodpovědné osoby která rozhoduje jednou o projektu, jindy o opatření ve firmě, jindy o strategickém nasazení zbraní..., ve smyslu analýzy všech podstatných předpokládaných vlivů na projekt sám i na okolí). Mlčky předpokládejme, že ji zodpovědné osoby provedly i v tomto případě.
- Americký vůdce Biden vyhověl vůdci Ukrajiny Zelenskému a dal pokyn použivat americké střely s cílem, aby se místem jejich dopadů stalo ruské území.
- Pozor: Již v té chvíli - mnohem dříve než voják vybalil střelu z recyklovatelného obalu - to mělo určité dopady, čili následky. Dopady ještě nevystřelené střely se pojevily změnou pozice Zelenského, změnou válečné pozice USA, změnou rozložení sil na ukrajinské frontě atd.
- Teprve po vypuštění prvních střel z Ukrajiny na území Ruska došlo k fyzickému či chtěnému dopadu těchto střel na konkrétní místo.
- Následovaly přímé dopady(čti následky) dopadů těchto střel: a)hmotné škody, b)patrně splnění nějakého vojensky stanoveného taktického záměru, c)a také zřejmě: umírá ruský voják
- Ale následovaly ještě další (snad nepřímé) dopady dopadů těchto střel: a) vysoké ocenění tohoto rozhodnutí státníka řadou evropských politiků a většinou médií b)pokyn vůdce Ruska Putina používat dosud nevyužívané ruské střely tak, aby místo jejich dopadu bylo na Ukrajině s možností střely změnit místo dopadu na území jiných evropských států
- Pak následovaly přímé dopady(čti následky) dopadů první takové střely: a)hmotné škody, b) patrně splnění nějakého vojensky stanoveného taktického záměru, c)a také zřejmě: umírá ukrajinský voják.
- Ovšemže následovaly ještě další (snad nepřímé) dopady dopadů těchto střel: a) hluboké odsouzení tohoto rozhodnutí státníka řadou evropských politiků a většinou médií b) diskuse o možnosti, že střela může být i jaderná, c) diskuse, že je otázkou 2-3 minut letu střely, aby došlo k zásahu nějakého vojenského cíle v části Evropy a nastala by možnost že by umíral i třeba voják NATO nebo voják český (jen jeden zhruba z cca 30 tisíc plánovaných vojáků - plánovaný voják ovšem ve skutečnosti neumírá, ten umírá jen na papíře).
Naznačený řetěz vzájemně na sebe navazujících dopadů se zdá chaotický až nudný. To nikoho nebaví. proto snad politici i média nepreferují užívání našeho slovníkového hesla tak, aby bylo zřejmé, co je příčina (dopad střely ) a co je následek (dopady dopadů střely).
Pak to vede ke klamné iluzi ve veřejnosti, že dochází ke zvýšení nebezpečí rozsáhlejší války v Evropě, potažmo války jaderné. Přitom již daleko dopředu před prvním rozhodnutím, z analýzy dopadů (Impact Analysis) plánovaných dopadů střel nutně musí vyvěrat logické závěry, podle nichž nejde o nic překvapivého - pro ty nahoře.
Způsob neurčitého vyjadřování v médiích prudce kontrastuje s mluvou prostých lidí. Každá tetka z dědiny (ať již při pohledu na letící střelu nad hlavou či při pouhé zmínce o Bidenově rozhodnutí nasměrovat americké střely na Rusko v rámci pokeru s Trumpem) by prohlásila: To nedopadne dobře. A bylo by vše jasné. Nikoho by ani nenapadlo, že má na mysli místo dopady střely a přímé následky. Každý by ihned pochopil, že má na mysli pouze následné dalekosáhlé dopady na její život a na život jejich blízkých potažmo všech nevinných lidí. Impact analýzu by provedla během sekundy a ihned by ji dokázala jasně vyjádřit.
Odbočme od suchopárné jazykovědy: Osobně jsem optimista, protože přesnost zásahu jak amerických, tak ruských střel, skýtá vysokou šanci, že i při omylech v navádění a jiných možných chybách bude rozptyl dopadů střel nicotný. A v důsledku toho budou i dopady na naši vesnici pouze zprostředkované, nepřímé. Přímých dopadů případných dopadů řízených střel budeme patrně ušetřeni i v případě "jejich" války. Já v tomto směru vítám použití přesných střel, ať již letí odkudkoliv kamkoliv, a preferuji je před hrubou ničivou silou neřízených střel, kdy civilisté v malé dědině doplatí na vojenské avantýry vzdálených dobrodruhů za sedmero lesy a sedmero vodami. A tak je snad šance na to, aby nenastalo "...masové vymírání na přelomu druhohor a třetihor....".
Čtenář možná pochybuje o tomto závěru. Oprávněně. Čtenář totiž neví, jak daleko je od nás na letiště Mošnov nebo do Prostějova či na nejbližší železniční uzel, popř.k hlavní trase přesunů vojsk, k výrobním objektům nutným pro výrobu munice a zbraní eventuelně k velkým městským aglomeracím. Nemluvě už o vzdáleností od polského radaru nebo jejich protivzdušné obrany - to je úplná pohoda. Dodatečné upřímné díky všem, kteří riskovali hodně pro to, abychom dnes v Brdech neměli žádný radar. Ty brďo! Ta předvídavost a logika mě dodnes fascinuje.
Lze si jen přát, aby dnešní znalosti hesla ve slovníku zůstaly pouze slovní hříčkou - tak jsem to i zamýšlel.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1656x přečteno
Komentáře
Dovolím si pouze připomenout jedno konkrétní jméno, které též hodně riskovalo, abychom v Brdech neměli americký radar. Byl to a stále je, nejúspěšnější premiér naší novodobé historie pan ing. Jiří Paroubek. A připojím se k obdivu pana autora - ta předvídavost a logika všech, kteří se zasloužili aby radar v brdech nebyl mě rovněž dodnes fascinuje.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.