Angela Merkelová: Trump byl fascinován Putinem…

merkel ilustrace 24
21.11.2024 15:22
Se zvláštním zadostiučiněním portál Politico.eu přinesl 20. listopadu v článku Joe Stanleyho-Smitha výňatky z pamětí Angely Merkelové, které se objevily na pultech a jsou sžíravou kritikou jednoho z jejich tehdejších politických souputníků - Donalda Trumpa. Merkelová sama se několikrát s Donaldem Trumpem střetla a sama neměla jasno, kdo z nich zvítězil a kdo prohrál.

Z hlediska knižní propagace si bývalá kancléřka v rámci svých omezených možností, danou svou dnešní neoblíbeností, nemohla vybrat lépe, když chtěla zřejmě využít paniky z neodvratného návratu Donalda Trumpa, největšího rebela proti současnému západnímu mainstreamu a establishmentu která zavládla po jeho triumfálním vítězství. Ač dosud neúřaduje z oválné pracovny Bílého domu, nahání hrůzu současným evropským vládnoucím progresivistům a proukrajinským válečným štváčům, a proto jejich uším bude lahodit kritika onoho politického démona.

Že ovšem ona sama učinila podle mnohých strategické chyby a například uzavření draze vybudovaných a fungujících jaderných elektráren zbavilo Německo podstatné části dnes tolik nedostatkové a tolik drahé elektrické energie či, že její willkomennpolitik pro statisíce muslimských migrantů přinesla nebývalý nárůst extremismu a zdaleka nenaplnila očekávání o získání dodatečné pracovní síly jsou děsivým důsledkem její vlády.

Ale vraťme ke vzpomínkám bývalé kancléřky.

Bývalý německá kancléřka se s Trumpem nemazlila a podle autora měla naznačit scénář, jak se s ním vypořádat. Já ovšem jsem jej v textu nějaké naznačení řešení nenašel, ale budiž…Nalezl jsem vlastně něco podstatnějšího.

Zatímco evropští politici s překvapivou výjimkou českého prezidenta Pavla, ale na něm ve světovém kontextu nezáleží, neřekli nic, co by ho mohlo rozčílit, Angela Merkelová, která byla německou kancléřkou 16 let, až do roku 2021 – od té doby se z velké části držela mimo zraky veřejnosti – nemá potřebu hrát hru na lichocení.

Ve svých připravovaných pamětech, jejichž výňatky zveřejnil německý týdeník Die Zeit, podrobně popisuje své interakce s Trumpem během jeho prvního čtyřletého funkčního období, včetně svého pohledu na vztah bývalého prezidenta s ruským vůdcem Vladimirem Putinem.

Mě osobně zaujalo zřejmě velice přesné hodnocení Trumpovy metody hodnocení politických dějů, které sice kritizovala, ale naopak ukazuje, proč je Trump tak zásadně jiný od současných politiků vedených zásadně ideologií a proč už teď se ukazuje jako úspěšný.

Konstatovala: "Všechno posuzoval z pohledu podnikatele v oblasti nemovitostí, kterým byl před politikou," napsala o Trumpovi. "Každá nemovitost mohla být přidělena pouze jednou. Pokud to nepochopil on, udělal to někdo jiný. Tak se také díval na svět."

"Podle něj si všechny země navzájem konkurovaly, v nichž úspěch jedné byl neúspěchem druhé; Nevěřil, že prosperita všech může být zvýšena spoluprací."

Bývalá vůdkyně Křesťanskodemokratické unie považovala Trumpův vztah za tak náročný, že dokonce požádala papeže Františka o radu, jak s ním jednat.

Angela Merkelová také napsala, že během setkání v březnu 2017 se Donald Trump snažil získat její názor na Vladimira Putina. "Aniž bych jmenovala jména, zeptala jsem se ho, jak by se vypořádal se zásadně odlišnými názory ve skupině důležitých osobností," napsala Merkelová s odkazem na rozhovor v době, kdy Trump vyhrožoval, že USA odstoupí od Pařížské klimatické dohody. "Okamžitě mě pochopil a odpověděl mi přímo: 'Ohýbej, ohýbej, ohýbej, ale dávej pozor, aby se to nezlomilo.'"

Velká část jejích textů o Trumpovi se týká jejího setkání s ním v Bílém domě v březnu 2017.

"Mluvili jsme o tom na dvou různých úrovních. Trump na emocionální úrovni, já na faktické," napsala Merkelová o setkání. "Když už věnoval pozornost mým argumentům, bylo to obvykle jen proto, aby z nich vykonstruoval nová obvinění."

"Když jsem letěla domů, neměla jsem dobrý pocit," řekla. "Na základě svých rozhovorů jsem dospěla k závěru: S Trumpem by neexistovala žádná společná práce pro propojený svět."

Jen o několik měsíců později, poté, co Trump během cesty po kontinentu a bouřlivého setkání G7 v Itálii ohrnul nos nad Evropou, prohlásila, na pozadí Trumpova vedení a brexitu v předchozím roce, že Evropa musí ve větší míře než dříve stát sama za sebe a nespoléhat na ostatní.

Napsala také, že během schůzky v březnu 2017 chtěl Trump získat její názor na Putina.

"Donald Trump se mě zeptal na řadu otázek, včetně mého východoněmeckého původu a mého vztahu s Putinem."

"Byl zjevně ruským prezidentem velmi fascinován… " konstatovala

A tento závěr odpovídá i mému pohledu na Trumpa.

Trump nesporně, když si nedává pozor, čas od času až neuváženě vyhrkne výrok, z něhož vyplývá jeho naprosto převažující obdiv k Putinovi.

Ale otevřeně řečeno: A ke komu jinému v tomto světě by ho měl mít ? Vidíme, jak po třech letech vedení války proti němu zkolaboval jeho největší nepřítel Biden, jak kolabuje ekonomicky i politicky rozvrácená Francie dalšího „velikána“ Macrona a jak ještě hůře končí motor politického a ekonomického úspěchu EU Německo kancléře Scholz.

Najděte mi schopnějšího světového politika než je Putin a napište mi jméno.

Nenajdete.

Krok za krokem, pomalu, ale jistě, Putin dosahuje svého cíle, že Ukrajina přestane hrát roli trojského koně Západu, jak ji s pomocí Západu hrála od euromajdanu v roce 2014 s cílem podrobit si Rusko a podpořit dominanci Západu.

Může se vám to nelíbit. Ale tak to je.

A jsem přesvědčen, že Trump to samozřejmě ví. A konec konců to nepřímo vyplývá z charakteristiky, kterou Merkelová naznačila. A v současném světě logicky je Putin v zásadě jeho nejvýznamnějším partnerem pro spolupráci.

Asi tak…

 

 

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.