Něco pro naše hloupé (a bezvýznamné) sinožrouty

Si Ťin-pching
15.11.2023 09:50
J.V. Když si člověk uvědomí s jakou potřebou a nervozitou, aby se vše podařilo, organizuje aparát prezidenta Bidena v podstatě krátké setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v San Francisku na okraj zasedání APECu musí si připomenout nejen hysterické výlevy Kalouska a spol. při jeho výjimečné návštěvě Zemana, ale i současnou nepřátelskou rétoriku prezidenta či různých Vystrčilů a Pekarových, uvědomí si, jaká sorta ignorantských politiků pochází z českého pravicového vládnoucího prostředí. Potom se nedivme, že nás každý bere jako bezvýznamný subjekt mezinárodní politiky.A to také jsme.

Podrobný (a jen lehce krácený) článek CNN o přípravě na toto setkání ukazuje, jak naopak přistupuje k tomuto setkání nejvýznamnější západní velmoc USA.

 

Američtí představitelé se setkali s pozoruhodnou – dokonce bezprecedentní – mírou obav ze strany svých pekingských protějšků ohledně toho, jak bude zacházeno s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem během jeho krátké návštěvy Spojených států tento týden, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí. Během měsíců složitého plánování prokázali čínští představitelé enormní míru zaměření na zajištění každého kusu choreografie kolem středečního summitu Si Ťin-pchinga s prezidentem Joe Bidenem – až po místo, kde bude Si sedět a co by mohl v kteroukoli chvíli vidět z okna – aby zaručilo, že s čínským vůdcem bude zacházeno s respektem, řekly CNN zdroje obeznámené s plánováním. To zahrnovalo načasování a místo summitu, který se koná uprostřed většího shromáždění tichomořských vůdců v San Franciscu. Místo setkání v jedné z mnoha místností vyhrazených pro bilaterální jednání v jeskynní kongresové hale Moscone se oba muži setkají na samostatném místě mimo hranice města San Francisco. I po potvrzení, že se Biden a Si Ťin-pching setkají, by úředníci administrativy místo summitu popsali pouze jako „oblast zálivu“ s odkazem na bezpečnostní obavy. Dosud nezveřejněné místo středečního summitu bylo drženo v tajnosti i před členy tiskového sboru Bílého domu, kteří cestovali s Bidenem do San Francisca až do několika hodin před setkáním. Představitelé Bílého domu prozkoumali řadu míst, uvedly zdroje, přičemž vzali v úvahu bezpečnostní hlediska a to, kolik se do prostoru vejde. Ale ve hře byly i povrchnější faktory – například vzhled a dojem z místa konání, řekl jeden zdroj. "Všechna logistická opatření jsou dost intenzivní, jak si dokážete představit," řekl jeden vysoký úředník americké administrativy. Dokonce i květiny, jídlo a pití byly předmětem intenzivních diskusí mezi oběma stranami, z nichž každá doufá, že setkání povede ke snížení napětí mezi USA a Čínou. „Čína – normálně, když přijedou do Spojených států, chtějí všechno. Chtějí veškerou okázalost a okolnost. Chtějí nejvyšší možný respekt, který jim může být věnován, když přijdou na takovéto setkání,“ řekl Victor Cha, senior viceprezident pro Asii v Centru pro strategická a mezinárodní studia. "Vzhledem k celkovému stavu vztahů... to není politicky možné," řekl. "A tak přítomnost APEC v San Franciscu řeší tento problém v tom smyslu, že to není oficiální Bílý dům, kdo pořádá setkání." Setkání bude v Číně bedlivě sledováno.

Američtí diplomaté, kterým není komplikované plánování, které je historicky součástí jakékoli zahraniční cesty čínského prezidenta, cizí, uvedli, že pozornost věnovaná atmosféře podtrhla důležitost, kterou Si Ťin-pching přikládal tomu, jak bude jeho summit s Bidenem vnímán doma. Čínští představitelé, vysoce naladěni na etiketu a symboliku, se snažili zajistit, aby každý prvek Si Ťin-pchingovy návštěvy v Kalifornii zprostředkoval nejvyšší úroveň respektu – až po snahu zabránit (nebo alespoň zakrýt) protesty proti komunistickému vůdci. San Francisco a Bay Area jsou domovem jedné z největších populací Číňanů nebo Číňanů-Američanů ve Spojených státech.

Pětina obyvatel San Francisca má čínské kořeny, podle údajů amerického sčítání lidu. To zvyšuje citlivost kolem Xiovy návštěvy. Prodemokratické a lidskoprávní skupiny uvedly, že plánují tento týden zahájit protesty v místě konání summitu APEC, ačkoli demonstrace na samotném setkání Biden-Xi se zdály nepravděpodobné. Čínští představitelé se podle úředníků snažili zabránit Si Ťin-pchingovi v tom, aby se na takové protesty díval z první ruky, a na místě byli také pročínští demonstranti, kteří dychtivě projevili podporu čínskému vůdci.

Když Biden v úterý cestoval z letiště do svého hotelu, na krajnici byly vidět nápisy „Vřelé přivítání pro Si“. Jiní mávali americkými a čínskými vlajkami. Očekávalo se několik překvapení Úředníci také strávili hodiny se svými protějšky diskusí o podstatě rozhovorů v naději, že zabrání překvapením. Si Ťin-pching nebyl ve Spojených státech více než šest let a američtí představitelé uvedli, že tento týden bude znamenat jeho první návrat do San Francisca od doby, kdy byl mladým tajemníkem komunistické strany v čínských provinciích. Zahraniční cestování bylo pro Si Ťin-pchinga v posledních několika letech během pandemie Covid-19 obzvláště vzácné. Jeho návštěvy s bývalými americkými vůdci, včetně prezidentů Baracka Obamy a Donalda Trumpa, také obsahovaly vysoce napsanou choreografii. Setkal se s Obamou v areálu Sunnylands u Palm Springs, každý svlékl saka a kravaty na procházku v pouštním vedru. S Trumpem si užil večeři a

Mar-a-Lago následované tím, co Trump později popsal jako „nejkrásnější kousek čokoládového dortu“.

Zvládnutí krize Covid Si Ťin-pchingem – včetně zpochybňování mezinárodních vyšetřování původu viru – způsobilo frustraci doma i v zahraničí. Nedávné otřesy v jeho vnitřním kruhu, včetně náhlého svržení osobně vybraných ministrů obrany a zahraničí, také vyvolaly otázky ohledně jeho úsudku.

Zvýšená kontrola na cestě Si Ťin-pchinga

Tato týdenní cesta do Spojených států byla podrobena zvláštní kontrole. Kromě summitu s Bidenem bude Si Ťin-pching hlavním představitelem večeře s nejvyššími americkými manažery, kteří touží se dvořit se americkým podnikům uprostřed propadu zahraničních investic v Číně – a signalizovat americké vládě důležitost, kterou soukromý sektor stále přikládá Číně.

„Pro Peking je optika vždy důležitá,“ řekl Ryan Hass, ředitel čínského centra Johna L. Thorntona v Brookings Institution. „Čínští představitelé budou chtít svému domácímu publiku ukázat, že Si Ťin-pchinga Biden přijímá s důstojností a respektem. Budou mít zájem upozornit na to, jak se oba vůdci přátelsky zapojují a osobně investují do obnovení vztahu.“

„K dosažení tohoto cíle bude vyžadovat snímky obou vůdců, kteří komunikují na osobním základě nad rámec obvyklého podání ruky před řadou vlajek v hotelové konferenční místnosti,“ pokračoval Hass.

Biden a Si Ťin-pching se znají déle než deset let a Biden často uvádí počet mil, které spolu ujeli, když byli oba viceprezidentem. Obamova administrativa vyslala Bidena, aby změřili náladu Si Ťin-pchinga , když se zdálo pravděpodobné, že bude povýšen na vůdce.

Tento zdánlivě vřelý vztah se však nepromítl do lepších vztahů mezi USA a Čínou a Biden před odjezdem do Kalifornie řekl, že doufal, že se po měsících napětí vztah vrátí na správnou cestu.

Na otázku v Bílém domě, jak definoval úspěch pro středeční posezení, Biden odpověděl: „Vrátit se k normálnímu kurzu“.

Řekl, že to zahrnuje „korespondovat, být schopen zvednout telefon a mluvit spolu, pokud dojde ke krizi, být schopen zajistit, aby naše armády byly stále ve vzájemném kontaktu“.

J.V. Bože, kdy my se vrátíme opět k normálnímu uvažování?

Vždyť se naše současné elity chovají ve vztahu i k západnímu světu jako zastydlí političtí neandertálci.

Asi tak.

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.