Severokorejští vojáci v Rusku: Byli tam někdy?

Údajný náhlý odchod Severokorejců z minulého týdne vyvolává mnoho otázek
Stále s jistotou nevíme, zda v Rusku bojují severokorejské jednotky proti ukrajinským silám. Možná to nikdy neuděláme. Ale argumenty Ukrajiny pro jejich přítomnost nebyly posíleny náhlým oznámením z 30. ledna, že jsou pryč.
V říjnu se objevily zprávy o tom, že se severokorejské jednotky připojily k Rusku v boji za vyhnání ukrajinských sil z Kurské oblasti v Rusku. Americké ministerstvo zahraničí označilo jejich přítomnost za "velkou eskalaci ze strany Ruska". Generální tajemník NATO Mark Rutte to nazval "významnou eskalací".
Bylo to natolik významné, že to údajně naklonilo misky vah ve prospěch Bidenovy administrativy, která udělí Ukrajině povolení odpalovat rakety dlouhého doletu ATACMS dodané USA hlouběji na ruské území.
Taková mimořádná změna v americké politice by měla ospravedlnit požadavek na mimořádný důkaz. Kromě prohlášení amerických, ukrajinských a jihokorejských představitelů však stále neexistuje žádný ověřitelný důkaz, že severokorejské jednotky v Rusku skutečně bojovaly.
Případ vyžaduje zjištění motivu. USA tvrdí, že nábor severokorejských vojáků ukazuje na nedostatek pracovních sil a zoufalství Ruska. "To je známkou toho, že (Putin) může být [ještě] ve větších problémech, než si většina lidí uvědomuje," řekl v říjnu tehdejší ministr obrany Lloyd J.
Zprávy naznačovaly, že Severokorejci doplnili jednotky v Kursku, aby se Putin nemusel stahovat z frontových linií na Donbasu. Jiní však říkají, že Rusko bylo schopno přivést ruské jednotky z méně intenzivních oblastí bojů. "Podle ukrajinských vojáků z různých částí fronty byly ruské jednotky posilující Kursk staženy hlavně z Chersonu a Záporoží," řekl v listopadu BBC Yurri Clavilier, pozemní analytik z Mezinárodního institutu pro strategická studia.
Tato zpráva říkala, že v Kurské oblasti bylo shromážděno 50 000 ruských vojáků, ale nezmínila mezi nimi Korejce.
Ale americké zpravodajské služby říkají, že to byla Severní Korea, která nabídla své jednotky bojovat v Kursku, možná, jak někteří naznačují, aby získali zkušenosti z bojiště. Říkají také, že Putin "tuto myšlenku rychle přijal".
Pentagon a NATO tvrdily, že mají znalosti o tom, že severokorejské jednotky jsou vysoce vycvičení vojáci rekrutovaní z elitní jednotky zvané Úderné sbory, a tvrdily, že znají jejich pohyby na bojišti. Řekli také, že Severokorejci byli převlečeni za Rusy – ale neposkytli fyzický důkaz, že tam někdy byli.
Hlášený počet severokorejských vojáků v Kurské oblasti před jejich údajným odchodem koncem minulého měsíce byl neustále nafukován a nakonec se vyšplhal na 12 000. Ale kromě fotografií zajatých vojáků, o kterých ukrajinská vláda tvrdí, že jsou důkazem, se zdá, že svědků je poskrovnu. 25. listopadu Wall Street Journal uvedl, že "ukrajinští představitelé říkají, že v Kurské oblasti bylo rozmístěno 10 000 severokorejských vojáků", a pak dodal, že "žádní vojáci, kteří mluvili s Journalem, se s nimi v bitvě nesetkali".
O týden později BBC stále hlásila, že "navzdory týdnům zpráv, které naznačovaly, že až 10 000 severokorejských vojáků bylo vysláno do Kurska, aby se připojili k ruské protiofenzívě, vojáci, se kterými jsme byli v kontaktu, se s nimi ještě nesetkali".
Přihlaste se k odběru našeho týdenního přehledu a nenechte si ujít ani minutu se svými oblíbenými přispěvateli a reportéry RS, stejně jako s analýzami zaměstnanců, názory a zprávami propagujícími pozitivní, nestrannou vizi americké zahraniční politiky.
Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj 11. ledna oznámil, že Ukrajina 9. ledna zajala dva severokorejské vojáky v Kursku a přivezla je do Kyjeva, kde byli vyslýcháni. Zelenskyj vysvětlil, že žádní severokorejští vojáci nebyli předtím chyceni, protože "ruské síly a další severokorejský vojenský personál obvykle popravují své raněné, aby vymazaly jakékoli důkazy o zapojení Severní Koreje do války".
Zelenskyj zveřejnil fotografii každého ze zajatých Severokorejců, přičemž jeden prostřednictvím tlumočníků tvrdil, že je od roku 2021 členem armády KLDR, a druhý písemně dosvědčil (protože měl poraněnou čelist), že od roku 2016 slouží u odstřelovačské průzkumné jednotky. Ukrajinská prezidentská tisková služba zveřejnila krátké video z výslechu, ale tváře jsou rozmazané, místo začerněné a autenticita videa nebyla ověřena.
Anatol Lieven, ředitel programu Eurasie v Quincyho institutu pro zodpovědné státnictví, navrhuje, aby západní média požádala, aby Kyjev "vyrobil tyto údajné severokorejské zajatce, aby s nimi novináři mohli dělat rozhovory. Pokud ano, problém je prokázán. Pokud ne, bude to silný důkaz, že tito vězni ve skutečnosti neexistují."
Pak, jen několik dní po oznámení o zajetí, ukrajinští a američtí představitelé oznámili, že severokorejské síly jsou pryč.
V západních a ukrajinských médiích se o tom psalo jako o ostudě jak pro Severní Koreu, tak pro Rusko. Severokorejci museli být v podstatě staženi z frontových linií, protože utrpěli tak těžké ztráty. Ukrajinský vrchní velitel generál Oleksandr Syrsky uvedl, že počet severokorejských vojáků byl snížen na polovinu. Kim Čong-un, uvedla BBC, utrpěl "mimořádně vysokou cenu" za to, že pomohl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vytlačit ukrajinské síly z Kurska, a Rusové údajně promrhali elitní vojáky nedostatkem koordinace a tím, že je "poslali ve vlnách přes pole posetá nášlapnými minami, aby je pokosila těžká ukrajinská palba".
Nesrovnalosti jsou i v příběhu o jejich údajném odchodu.
30. ledna New York Times uvedly, že podle ukrajinských a amerických představitelů nebyly severokorejské jednotky na frontě viděny asi dva týdny. Následující den CNN oznámila, že podle plukovníka Oleksandra Kindratěnka, mluvčího sil speciálních operací ukrajinské armády, "nebyli pozorováni asi tři týdny".
Ale 22. ledna BBC citovala generála Syrského, který právě ten týden řekl, že "severokorejští vojáci představují pro ukrajinské bojovníky na frontové linii významný problém". Syrsky řekl, že "11 000 až 12 000 vysoce motivovaných a dobře připravených vojáků provádělo útočné akce". Tento týden začal 19. ledna. Ale severokorejské jednotky prý nebyly spatřeny dva až tři týdny před 30. lednem: to by bylo 9. až 16. ledna. Ukrajina tvrdí, že severokorejské jednotky nebyly spatřeny od 3-10 dnů předtím.
A když to Zelenskyj strašně přiblížil, tvrdil, že dva severokorejští vojáci byli zajati 9. ledna. Ale 31. ledna byla CNN již schopna zveřejnit, že síly speciálních operací ukrajinské armády uvedly, že "asi tři týdny" nebyli viděni žádní severokorejští vojáci.
Američtí představitelé nechali tuto dvojznačnost otevřenou tvrzením bez důkazů, že "rozhodnutí stáhnout severokorejské jednotky z frontové linie nemusí být trvalé. Je možné, že by se Severokorejci mohli vrátit po absolvování dodatečného výcviku nebo poté, co Rusové přijdou s novými způsoby jejich nasazení, aby se vyhnuli tak těžkým ztrátám."
Takže toho králíka – pokud je to králík – lze v případě potřeby znovu vytáhnout z klobouku. Pokud by severokorejské jednotky skutečně byly v Kursku a byly skutečně promarněny a zdecimovány, pak jejich přítomnost neospravedlňuje eskalační riziko udělení povolení Ukrajině odpalovat rakety dlouhého doletu dodané USA hlouběji na ruské území. Pokud tomu tak skutečně nebylo, pak byla celá záležitost trikem, který měl toto rozhodnutí ospravedlnit.
Ilustrační foto, Free Malaysia Today, 2025
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 4783x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.