Vynucování jednání
J.V: Nezávislý ukrajinský portál Strana UA přinesl krátký komentář k aktuálnímu pohledu na možný konec konfliktu Rusko-Ukrajina viděný z pohledu ruskojazyčných Ukrajinců zpravodajců, kteří zároveň zachovávají je zcela neobvyklý a odpovídá pohledu těch Ukrajinců, kteří jsou dlouhodobě kritičtí k režimu Volodymyra Zelenského a k jeho řešením. Vždy stojí za to se s nimi seznámit.
Nominace generála Keitha Kellogga na zvláštního vyslance pro Ukrajinu je snad nejjasnějším signálem od zvolení od Trumpa o tom, jak vidí svou politiku ohledně války.
Kellogg, jak jsme již psali, je známý tím, že navrhuje ukončit válku v první linii tím, že přinutí Kyjev a Moskvu vyjednávat , stejně jako odstranění otázky vstupu Ukrajiny do NATO z programu pro blízkou budoucnost.
A Kelloggova nominace naznačuje, že tímto směrem uvažuje i samotný Trump.
Do inaugurace samozřejmě zbývají ještě téměř dva měsíce a během této doby se toho může stát hodně. A změnit se může i Trumpův postoj. Navíc v samotné Republikánské straně je mnoho zastánců jiného přístupu – pokračovat v podpoře Ukrajiny ve stejném režimu nebo ji dokonce zvýšit a nepřesvědčovat Kyjev, aby co nejdříve ukončil válku.
Doba, která uplynula od voleb ve Spojených státech, však ukazuje, že Trump zastánce tohoto pohledu odcizuje. Přímo například uvedl, že v jeho týmu nebude bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo (jeden z představitelů „válečné strany“ mezi republikány, na kterého Banková speciálně vsadila). Očekávání v Kyjevě, že Pompeův spolubojovník Hook bude jmenován zvláštním vyslancem pro Ukrajinu, se také nenaplnila .
Jak vidíme, v tuto chvíli Trump nominuje zastánce brzkého zastavení války do klíčových pozic, na kterých bude tak či onak záviset politika vůči Ukrajině.
A to vytváří pro ukrajinské úřady těžké dilema, jakou strategii zvolit, pokud v důsledku toho Trump navrhne přesně tuto variantu (ukončení války na frontě a moratorium na vstup Ukrajiny do NATO).
Dnes exministr zahraničních věcí Kuleba řekl, že Zelenskyj nebude souhlasit s ukončením války podél frontové linie a v podstatě ponechá Rusku území, která dobyla, i když Spojené státy vyhrožují zastavením pomoci (která podle ex- ministra, by mohlo vést ke zhroucení fronty, o čemž dříve hovořil i prezident Ukrajiny ).
Tato interpretace však vypadá podivně. Podle Kulebovy logiky se ukazuje, že Zelenskij bude preferovat „kolaps fronty“, který povede k ještě větší ztrátě území, než možnost ukončení války podél frontové linie, ve které by ztráta území bude mnohem méně než v případě pokračování války v podmínkách zastavení americké pomoci.
Není zcela jasné, proč by to ukrajinské úřady dělaly, vzhledem k tomu, že obyvatelstvo, soudě podle nedávných průzkumů, stále více tíhne k vyjednávání a dokonce i územním ústupkům s cílem zastavit válku . A je nepravděpodobné, že by spěchal se „zbouráním“ prezidenta, pokud tuto možnost schválí.
Kromě toho, pokud Trump skutečně položí problém na rovinu – buď vyjednávání o zastavení války, nebo zastavení pomoci, může se Zelenského manévrovací prostor velmi zmenšit, protože bez americké pomoci se podmínky pro ukončení války o Kyjev stanou mnohem horší než příměří podél fronty.
Není tedy ani zdaleka pravda, že Zelenskyj tvrdě odmítne a nebude souhlasit s Trumpovým návrhem.
Pravda, další důležitou otázkou je, zda bude s tímto návrhem souhlasit Kreml, jehož oficiálně uváděné podmínky ukončení války, stejně jako oficiální ukrajinské podmínky, neznamenají konec války na frontě (Putin, připomínáme, požaduje předání celého území čtyř oblastí Ukrajiny – Doněcka, Luganska, Záporoží a Chersonu).
Jaká konkrétní reakce bude mít Kreml na Trumpovy návrhy na ukončení války, pokud k ní dojde, bude záviset na mnoha faktorech. Včetně pozice partnerů Ruské federace ze zemí globálního Jihu (většina z nich podporuje brzký konec války), stejně jako situace na bojišti v době inaugurace prezidenta USA.
Poslední bod přirozeně ovlivní postoj Kyjeva.
Jaké jsou názory Kellogga?
Skládají se ze dvou bloků.
Za prvé, Kellogg obhajuje dialog s Ruskou federací a nejen o Ukrajině.
Ve své knize "Válka jinými metodami" píše: "Naše zahraniční politické cíle musí být založeny na primárních zájmech americké národní bezpečnosti. Chceme žít v míru a přátelství s Ruskem a Čínou. S těmito dvěma zeměmi máme vážné rozdíly a musíme se na ně dívat otevřenýma očima, ale nemusíme být protivníky, musíme hledat společnou řeč založenou na společných zájmech.
Zároveň v téže knize objasňuje: „pokud se nám nepodaří uzavřít pro Ameriku výhodný obchod, rychle odejdeme od stolu Kellogg byl jedním ze spoluautorů ukrajinského plánu, který byl Trumpovi navržen v létě 2024. Podle tohoto plánu bude moci Kyjev nadále dostávat americké zbraně a další vojenskou pomoc pouze v případě, že bude souhlasit s účastí na procesu vyjednávání.
Zároveň bude navrženo nastolit příměří podél frontové linie a podmínky takového režimu budou dohodnuty na základě situace na bojišti v době jednání. Kellogg navrhuje, aby Ukrajina upustila od svých záměrů vrátit území zabraná Rusy vojenskými prostředky během současné války a souhlasila s jejím zastavením.
Kellogg také navrhl odložení vstupu Ukrajiny do NATO výměnou za komplexní mírovou dohodu, která by zahrnovala bezpečnostní záruky. Domnívá se, že jednou z hlavních chyb administrativy Joea Bidena je „ignorování ruských zájmů při zvažování možnosti vstupu Ukrajiny do NATO“.
V článku pro The Washington Times v únoru 2024 Kellogg psal o nutnosti jednání a označil Bidenovu politiku na Ukrajině za neúspěch. Trumpa v něm přirovnává k Reaganovi a Kennedymu a také cituje posledního jmenovaného: „Nevyjednávejme ze strachu, ale nebojme se ani vyjednávání.
Na druhou stranu Kellogg prosazuje vyvíjení tlaku nejen na Kyjev, ale také na Moskvu s cílem vynutit si jednání.
Navrhl varovat Ruskou federaci, že jakékoli odmítnutí vyjednávání povede ke zvýšené podpoře Ukrajiny ze strany USA.
Kellogg také obhajoval zdanění prodeje ruských energetických zdrojů a využití získaných prostředků na obnovu Ukrajiny, pokud Rusko nebude souhlasit s připojením k navrhovanému formátu jednání.
Obecně ze všeho výše popsaného vyplývá, že Kellogg navrhuje vyvinout tlak jak na Kyjev (výhrůžkami zastavení/snížení pomoci), tak na Moskvu (výhrůžkami zvýšení pomoci Ukrajině, zavedení nových daní na ruský export), aby přijmout plán na ukončení války podél frontové linie faktickým moratoriem na vstup Ukrajiny do NATO. A i když pro ukrajinské úřady bude těžké takovému tlaku odolat, reakce Moskvy je méně jasná. Stejně jako s praktickou realizací plánů na tlak na Ruskou federaci. Ale podle logiky Kelloggových návrhů, pokud Kreml opustí Trumpův plán, pak válka na Ukrajině i konfrontace mezi Ruskou federací a Spojenými státy mohou dosáhnout nové úrovně eskalace.
Kellogg zároveň navrhuje vést dialog s Moskvou, a pokud jej Putin okamžitě neodmítne, pak budou mít Spojené státy a Rusko ještě šanci se dohodnout.
J.V : Zajímavé pohledy. Celkově bychom mohli být optimističtí. Věci pomalu, ale jistě směřují k nějaké formě kompromisu. A to jistě mnoho z nás podporuje.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3053x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.